ÜNYE BELEDİYESİ - Haber

ÜNYE, 15 TEMMUZ’UN YIL DÖNÜMÜNE DAMGA VURDU

Tarih: 16.07.2021

Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 5. yıl dönümü dolayısıyla Kaymakamlık ve Belediye ortaklaşa olarak çeşitli etkinlikler düzenledi. Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, etkinlikte yaptığı konuşmada, “15 Temmuz asla sıradan bir darbe girişimi değildir, arkasında çok büyük hesapların olduğu, gerçekleştiğinde ülke ve millet olarak bambaşka mecralara sürükleneceğimiz tarihi bir kırılma noktasıdır.” dedi.

 

15 Temmuz hain darbe girişimin 5. yıldönümünde Ünye Kaymakamlığı ve Ünye Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği etkinlik geniş katılımla gerçekleştirildi.

Etkinlik öncesi gündüz saat 12.00’de Büyük Camiinde şehitlerimiz için gerçekleştirilen Mevlid-i Şerif programının ardından protokol şehit kabristanlıklarını ziyaret etti.

Cumhuriyet Meydanı Doldu Taştı

15 Temmuz Anma Programı Etkinlikleri akşam da Ünye Cumhuriyet Meydanında devam etti. Saat 19.00’da başlayıp 00.30’da sona eren programda öncelikle 15 Temmuz Sergisi ziyaret edildi. Ziyaretin ardından ise protokol Ünye Belediyesi tarafından hazırlanan anı defterine günün anlam ve önemine binaen duygu ve düşüncelerini yazdı.

Ünye Cumhuriyet Meydanından kurulan dev sahnede gerçekleştirilen anma etkinlikleri Kuran-ı Kerim Tilaveti ve dua ile başladı. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından Ünye Müftüsü Hüseyin Okuş tarafından dua okunarak şehitlerimizin ruhuna atfedildi.

MHP İlçe Başkanı Hacıimamoğlu, “Bu Meydanlarda Olmaya Devam Edeceğiz”

Anma programında konuşan MHP Ünye İlçe Başkanı Murtaza Hacıimamoğlu, “Bu vatan bu topraklar uzaktan bakanların değil, bu toprakların kara bağrında sıradağlar gibi yatanlarındır. Bu vatan sevdiklerinin bağrına başını koyamamış, evlatlarını ve analarının babalarının ellerini doya doya öpememiş şehitlerimizindir. Bugün burada 15 Temmuz’u tekrar yaşatmak için, hiçbir vatandaşımızın ömrünün sonuna kadar unutmaması için buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

AK Parti İlçe Başkanı Argan, “Milletimiz Destan Yazan Bir Millettir”

Ünye Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen anma programında konuşan AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan ise, “Bugün buraya milletimizin demokrasi zaferini kutlamak için, kalpleri iman ve ülke sevgisi ile dolu olarak bayrak, vatan ve diğer mukaddes değerlerin uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha toplanmış bulunuyoruz. Bugünümüzü anlamlı kılan, Malazgirt ve Çanakkale zaferi ve elbette ki 15 Temmuz destanıdır. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile meydanlara inen, tankın, topun, uçağın, helikopterin, tüfeğin karşısına sadece imanı ve inancıyla darbeci hanilere karşı göğsünü siper eden bu aziz millet büyük bir kahramanlık örneği göstermiştir.” dedi.

Belediye Başkanı Tavlı, “Milletimiz Tüm Dünyaya Demokrasi Dersi Vermiştir”

15 Temmuz’un 5’inci yıldönümünde gerçekleştirilen anma programında konuşan Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, 15 Temmuz’un milletin hafızalarından asla silinemeyeceğini ifade ederek, şunları söyledi:

“15 Temmuz gecesi yaşanan hain darbe girişiminden bugüne 5 yıl geçti. O hain kalkışmanın yaşandığı gece, milletimizin hafızasından silinmedi ve asla silinmeyecektir. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile meydanlara çıkan kahraman milletimiz, minarelerden yükselen sala sesleri ile milli iradeye ve demokrasiye olan bağlılığını tüm dünyaya göstermiş, akıllarını dış güçlere satmış ve ordumuzun içerisine sızmış olan hain FETÖ mensuplarına gereken dersi vermiştir. Milletimiz, üzerine açılan ateşlere, atılan bombalara, yöneltilen tehditlere, gözlerinin önünde vurulan insanlara rağmen asla geri adım atmamış, meydanı darbecilere bırakmamıştır. Bıyıkları henüz terlememiş gençlerden, 80 yaşındaki büyüklerimize, işçisinden patronuna, köylüsünden şehirlisine kadar milletimizin tüm fertleri darbeciler karşısında tek vücut olmuştur. 15 Temmuz gecesi yaşananlar aslında haç ile hilalin, imanla inkârın, hak ile batılın, küfür ile tevhidin savaşıydı. Allah’a şükürler olsun ki bu millet bayrağımızı yere indirtmedi, vatanı böldürtmedi, demokrasi ve milli iradesine canı pahasına sahip çıktı. 15 Temmuz asla sıradan bir darbe girişimi değildir, arkasında çok büyük hesapların olduğu, gerçekleştiğinde ülke ve millet olarak bambaşka mecralara sürükleneceğimiz tarihi bir kırılma noktasıdır. Ecdadımızın tarihte gösterdiği şanlı mücadele, milletimizin 15 Temmuz gecesi tüm farklılıklarını geride bırakarak tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet ilkeleri etrafında birleşerek yaptığı kahramanlıklar, yaşadığımız badireleri atlatmamızda ve istikbale yürüyüşümüzde bizlere ilham kaynağı olmaya devam edecektir. 15 Temmuz şanlı direnişimizin yıl dönümünde; ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere miras bıraktığı Türkiye Cumhuriyeti’ni muhafaza etmemizde başkomutanlık rolünü ve görevini üstlenen cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a saygılarımı ve şükranlarımı sunuyorum. 15 Temmuz gecesi darbeci haini anlının ortasından gözünü kırpmadan vuran ve bu uğurda şehit olan başta Ömer Halisdemir olmak üzere tüm 15 Temmuz şehitlerimizi ve ülke savunmasında bu zamana kadar hayatlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm gazilerimize de uzun ömürler diliyorum.”

Vali Yardımcısı Gale, “Milletimize Şükran Borçluyuz”

15 Temmuz gecesinde bir destan yazıldığını söyleyen Ordu Vali Yardımcısı Bayram Gale ise yaptığı konuşmada, “15 Temmuz Gecesi, milletimizin birlik ve beraberliğine, asırlardır süre gelen vatanımızın bölünmez bütünlüğüne karşı menfur darbe girişiminde bulunulmuş, milletimiz de sokakları ve meydanları doldurarak, inancı, vatanı, bayrağı, hürriyeti ve geleceği için cansiperane mücadele etmiştir. Kendilerine buradan bir kez daha minnet ve şükranlarım sunuyorum.” dedi.

15 Temmuz Demokrasi ve Millî mücadele anma programı daha sonra Ünye Anadolu Lisesi öğrencilerinin şiir dinletileri ile devam etti.

Dinletilerin ardından ise Ünye Belediyesi Kent Orkestrası sahne aldı. Kahramanlık türkülerini içeren repertuvarları ile meydanı dolduran binlerce vatandaşı mücadele günlerine tekrar götüren kent orkestrasının programı beğeni topladı.

Program daha sonra saat 21.00’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ulusa Sesleniş’ konuşması ile devam etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen programda Ahmet Yenilmez Sanat Tiyatrosu sahne aldı. “Gitme Ey Yolcu” adlı müzikal eserde sahne alan Burak Yenilmez ve ekibi kurtuluşu mücadelesi yıllarından sundukları pasajlarla izleyenleri hem o yıllara götürdü, hem de duygu dolu anlar yaşattı.

Ünye Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen anma programı daha sonra 15 Temmuz Anatomisi belgeselinin ardından tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak okunan salalarla son buldu.