ÜNYE BELEDİYESİ - Duyurular

Ölçü Tartı Aleti Kullanan Mükelleflerin Dikkatine!..

Tarih: 30.01.2018

Ölçü Tartı Aleti Kullanan Mükelleflerin Dikkatine

KANUNİ ZORUNLULUKLAR 
Ölçü ve tartı işlemlerinde kullanılan her türlü Elektronik, ibreli, mekanik teraziler, kantar, baskül, metre, litre, gram ve kilogram’lar muayene ve damgalama işlemine tabidir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından ilk muayenesi yapılarak damgalanan ve satışa sunulan terazileri kullanabilir. İlk muayene damgası bulunmayan ölçü tartı aletlerini almak, satmak, kullanmak ve işyerinde bulundurmak yasaktır. Arızalı ölçü ve tartı aletleri, Ölçüler ve Ayar Memurluğundan tamir izin formu almadan teraziler tamir ettirilemez. Ölçü ve tartı aletlerinin damgaları Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ölçü ayar memuru dışında hiç kimse tarafından sökülemez takılamaz ve müdahale edilemez. Ölçü tartı aletleri bozulduğunda veya damga teli koptuğunda aynı gün içinde Ölçüler ve Ayar Memurluğuna müracaat edilmek zorundadır. Ölçü ve tartı aletlerinin muayenesinin yaptırılması, damgalattırılması ve damgalarının muhafaza edilmesi o anki kullanıcıya aittir. Sabit esnaflar belediyemize, pazarcı esnafı bağlı bulunduğu en yakın belediyeye müracaat edebilir. 
MUAYENE İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER 
Esnafımız kullanmış olduğu ölçü ve tartı aletlerinin her iki yılda bir 1 Ocak – 28 Şubat 2018 tarihleri arasında Belediyemiz Ölçüler ve Ayar Memurluğuna beyannamesini vermek zorundadır. Beyannamesi verilecek olan terazilerin “Cinsi, Kapasitesi, Seri Numarası, Markası” bilinmek zorundadır. Beyannamesi verilmiş olan ölçü ve tartı aletleri ölçüler ayar birimince bildirilen gün ve zamanda, muayenesi yapılmak ve damgalanmak üzere randevu yerine getirilecektir. Randevu tarihinde getirilmeyen ölçü ve tartı aletlerinin muayeneleri yapılmayacaktır.. 
İLETİŞİM İÇİN 
İletişim hizmeti alabilmek için 0554 593 15 20 nolu telefondan Belediyemiz Ölçü Ayar Memuru Murat DOĞRU’ yu arayabilirsiniz. Cezai bir durumla karşılaşıp mağdur olmamanız için yukarıda belirtilen hususlara uyulmasını rica eder çalışmalarınızda başarılar dileriz. 

Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü Ölçü Ayar Memurluğu: 0452 323 19 41- 228