“BİZİM YUNUSLAR” ÜNYE’Yİ RENKLENDİ!

Ünye Belediyesi ve Ünye Yunus Emre Derneği’nin, Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı dolayısıyla Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında ortaklaşa düzenlediği programda “Yunus Emre ve Erenler” kitabının tanıtımı ve dağıtımı yapıldı.

Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı dolaysıyla Ünye’de etkinlik gerçekleştirildi.

Ünye Belediyesi ve Yunus Emre Derneği işbirliği ile Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte; hazırlanan Yunus Emre ve Erenler”kitabı, Yunus Emre İlkokulu öğrencilerinden oluşan ve Yunus Emre kıyafetleriyle “Bizim Yunuslar” olarak hazırlanan minikler tarafından halka ve esnafa dağıtıldı.

-“Bu bir başlangıç”-

Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, daha güzel çalışmalara imza atmak için düzenlenen organizasyonun bir başlangıç olduğunu ifade ederek, “Bu sene Yunus Emre ve Türkçe Yılı. Cumhurbaşkanımız 2021 yılının 1’nolu kararnamesi ile bu ilanı yaptı. Yunus Emre’nin anılmasını, tanıtılmasını ve dünyaya duyurulmasını ülkemiz üzerinden sağlanmasını arzu ediyor. Biz de bu kapsamda Ünye Belediyemiz, Ünye Kaymakamlığımız, Ordu Büyükşehir Belediyemiz, Ordu Valiliğimiz ve Ordu Üniversitemiz ile beraber çalışmalara başladık. Pandemi nedeniyle bazı çalışmalarımız öteledik ama bu bir başlangıç. Bundan sonra da çok daha güzel çalışmalara imza atacağız.” dedi.

-“Mezarının Ünye’de bulunduğu kuvvetle muhtemel”-

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Yunus Emre’nin içsel güzelliklerinin tekrar yaşatılmasının gayretinde olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Yunus Emre hayatı boyunca sevgiyi, kardeşliği ve hoşgörüyü insanlığa anlatmaya çalışmış olan biridir. Aynı zamanda en yüce sevginin de Allah sevgisi olduğunu ifade eden Yunus Emre, öbür taraftan insanlığın fıtratı olan iyilik duygusunun da Allah’ın sevgisinden kaynaklandığını da her defasında vurgulamıştır. Anadolu’nun farklı yerlerinde bu kardeşliği ve insan sevgisini her zaman aşılamaya çalışan tasavvuf elçisinin birçok yerde türbesinin olduğu gibi bizde de kuvvetli emarelerle burada meftun olduğu ve türbesinin burada bulunduğu ile ilgili de ciddi kaynaklar bulunmaktadır. 2021 yılının da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yunus Emre ve Türkçe Yılı ilan edilmesi, UNESCO’nun da 2021 yılının Yunus Emre Anma Yılı olarak ilan etmesi bu ünlü tasavvuf düşünürümüzün düşündüklerinin, sevgisinin ve ruh dünyasındaki o içsel güzelliklerin tekrar yaşatılması gayretindeyiz. Bu kapsamda hazırladığımız kitabın vatandaşlarımıza dağıtımını yapacağız.”

Konuşmaların ardından Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan vatandaşlara Ünye Belediyesi tarafından hazırlanan ve içerisinde maske ve Ünye Yunus Emre ve Erenler kitabının bulunduğu çanta hediye edildi.

Programa Ünye Kaymakam Vekili Ömer Lütfi Yaran, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, MHP Ünye İlçe Başkanı Av. Murtaza Hacıimamoğlu ile çok sayıda kişi katıldı.


16.07.2021 | Okunma Sayısı:154