ÜNYE BELEDİYESİ - Haber

ÜNYE BELEDİYESİ BİRÇOK KONUDA ÖNCÜ BİR BELEDİYE OLDU

Tarih: 07.02.2018

Ünye Belediye Meclis Toplantı Salonunda Belediye Başkanı Ahmet Çamyar Başkanlığında gerçekleştirilen Şubat ayı olağan belediye meclis toplantısında 12 gündem ve 3 gündem dışı madde görüşüldü.

Gündem maddelerine geçmeden önce Ocak ayı değerlendirmesi yapan Başkan Çamyar, “Ünye Belediyesi birçok konuda öncü bir belediye olduğunu söyledi.”

Muhalefetten Başkana Tam Destek!

Gündem maddeleri sonrası Başkan Çamyar, 2,5 yıldır devam eden Ünye Belediyesi 1/5000 ölçekli imar uygulaması çalışmalarını gündeme taşıdı.

Yaklaşık 2,5 yılda Ünye Belediyesi’nin üzerinde itina ile çalıştığı imar ve şehir planı uygulaması çalışmasında hedefin, Ünye’nin doğuda Fatsa Kavaklar mevkiinden, batıda Samsun il sınırına kadar şehrin büyütülmesi olduğunu belirten Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Bu zamana kadar yapılan imar çalışmaları 1/10000 ölçekliydi. Bu da demek oluyor ki, harita çalışmaları daha yüzeyseldi ve vatandaş arazisi konusunda mağdurdu. Bizim hazırladığımız 1/5000 ölçekli imar planı vatandaş mağdur değil, memnun oldu.” dedi

Başkan Çamyar’ın konuşmasından sonra, Ünye İyi Parti’yi temsilen Murat Çıraklı, Ünye Cumhuriyet Halk Partisi’ni temsilen meclis üyeleri Kemal Maral ve Emin Yılmaz, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’a imar çalışması ve diğer çalışmaların çok yerinde ve sistemli uygulanmasından dolayı teşekkür ederek, çalışmaları takdir ettiklerini söylediler.

Çamyar Babayiğit Arıyor!

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, meclis toplantısında yaptığı konuşmasında, Gölevi Motel ve Güneş Kuyumcu’nun bulunduğu yerler için yıkım kararı çıkardıklarını söyledi.

Başkan Çamyar, meclis kürsüsünden kamuoyuna seslenerek, “Burası kime ve ne zaman verildi? Bizim neden haberimiz yok?” gibi eleştiriler yapılıyor. Meclis Kürsüsünden ilan ediyorum, iki yerle ilgili projemiz hazır. Yapım ihalesine çıkacağız. Babayiğitler varsa ihale açık bekliyoruz.” Şeklinde konuşarak ilgilenenlere çağrıda bulundu.

Başkan Ahmet Çamyar konuşmasında, “ ’Benim 3-3,5 milyon lira param var’ diyen babayiğitler varsa, ki gazete ve televizyonlarda ilan etmemize rağmen babayiğit çıkmıyor. Ama iş yapanı da eleştiriyorlar. Gelsin buyursunlar; ihale açık bekliyoruz.” diyerek, eleştiri yapıp da “habersiz kalıyoruz” diyenlere meclisten gönderme yaptı.

Başkan Çamyar, konuşmasına şöyle devam etti: “Buraya yaklaşık 3-3,5 milyonluk bir proje çalışıldı. Yıkım ve yapım ile ilgili orada ki işletme sahibimizi de mağdur etmeyeceğimiz bir çalışma yürüteceğiz. Önümüzde Gölevi Motel ve Güneş Kuyumcu’nun olduğu yer olmak üzere iki yıkım çalışmamız olacak. Güneş Kuyumcu’nun orayla ilgili tahliye yazılarımızı pazartesi günü itibariyle gerçekleştik. Şehirde bu dönem içerisinde dokunulmayan sadece Büyük Cami’nin çevresi kaldı. O da Büyükşehir Belediyemizde. Onun dışında atıl duran, ömrünü tamamlamış olan bütün yerlere bu dönem içerisinde dokunulmuş olacak. Yatırım yapacak olan, ‘Benim 3-3,5 milyon lira param var’ diyen babayiğitler varsa. Ki gazete ve televizyonlarda ilan etmemize rağmen babayiğit çıkmıyor. Ama yapana eleştiri hazır. Burası kime verildi, ne zaman verildi, bizim niçin haberimiz yok? Gibi eleştiriler yapılıyor. Meclis Kürsüsünden ilan ediyorum, iki yerle ilgili projemiz hazır. Yapım ihalesine çıkacağız. Babayiğitler varsa ihale açık bekliyoruz.” dedi.

Ünye Belediyesinde E-Projeye Geçildi…

Geri dönüşümle ilgili pilot bölgelerin oluşturulmasının yanı sıra Tapu Kadastro ile yapılan protokol sonrası elektronik projeye geçildiğine dikkat çeken Başkan Çamyar şe bilgilerde bulundu:

“Pilot bölge olarak seçilen noktalarda haftada iki kez çöp, geri dönüşüm toplanmaya devam ediliyor. Ortalama 7 ton geri dönüşüm malzemesi toplanıyor. Burada süreci bilinçli bir şekilde bütün Ünye’de başlatmadık, tek tek başarı oldukça yayacağız. Yeni bölgeleri, TOKİ bölgesini de bu işin içerisine katmak suretiyle alanı genişletiyoruz. Ünye hem çöpünü geri dönüştüren, hem de yer altına alan bir şehir olmuş olacak. Ünye belediyesi yaklaşık 3 yıla aşkın bir süredir elektronik imza kullanıyor. Bunun bir adım sonrasında kent bilgi sistemini kurmuştuk. Devamı noktasında 3.5 milyon belgeyi taramak suretiyle dijital arşiv kurduk. Şimdi ise geldiğimiz noktada Tapu Kadastro ile yapılan protokol çerçevesinde vatandaşlarımız belediyeye gelmeden direk Tapu’da bütün işlemlerini yapabilecek bir hale gelmiş oldular. Çizimlerin e-proje şeklinde ulaştırılmasında artık dijital arşivin o boyutuna da geçmiş olduk. Vatandaşlarımız için müthiş bir kolaylık sağlamış oldu, tonlarca belgenin de israf olmasını ya da arşivlerde kalmasının da önüne geçmiş oluyoruz” diye konuştu.

Ünye OSB Açısından Geri Kalınan Bir Durum Yok

Ünye OSB’de önde gidilen bir sürecin olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Çamyar: “Organize sanayi toplantılarımızı 15 günde bir düzenli bir şekilde yapıyoruz. OSB’de davalarının uzamasına sebebiyet veren ana olgu tebligatlar. Onun için biz tebligatların önce adres tespitlerini yaptık, ölenlerin veraset ilamlarını çıkartıp onları tespit ettik onun peşinden de tebligatlar usulüne uygun bir şekilde yapıldı, gecikmeye mahal verilmesin diye. Dolayısıyla ilk duruşmalara da Ocak sonu itibariyle girildi, diğer duruşmalara Şubat ayı içerisinde ve Mart ayının sonları itibariyle. Çünkü yurtdışı tebligatlarında 3,5 aylık zaman dilimi var.

Olağan üstü bir durum yaşanmaz ve idare mahkemesinde yürütmeyi durdurma kararı verilmezse biz davalarımızı Temmuz ayı ortalarında yada Ağustos başlarında bitirmeyi planlıyoruz. Yılsonu itibariyle biz buradaki bütün işlemlerimizi bitirip 2019’un başı itibariyle de işadamlarımıza 550 dönümlük alandan 3 dönüm ve katları şeklinde yer tahsisine başlamış olacağız. Buda 3 bin kişinin çalışacağı bir alan demek. Ünye OSB açısından geri kalınan bir durum yok, önde gidilen bir durum var” dedi.

700 sporcu Ünye’de yarışacak

Başkan Çamyar, Yine geçen ay Triatlon Federasyonu resmi yarış takvimini açıkladı. Ünye Türkiye Triatlon Federasyonunca Olimpik Triatlon’un yapılacağı 2 noktadan bir tanesi olarak belirlenmiş oldu. Bu şu demek yaklaşık 650-700 sporcunun Ünye’de yarışması demek. Böyle bir faaliyete ev sahipliği yapacak olmaktan dolayı da mutluyuz ekibimize de teşekkür ediyoruz.” dedi

Ünye Belediyesi birçok konuda öncü bir belediye oldu

Çamyar, “Biz çöp konteynerlarımızı yer altına aldık, gerçekten turizm kentine yakışan bir hamleydi bu. Hemen ikinci adım olarak ta geri dönüşümü başlatmış olduk. Pilot bölge olarak seçilen noktalarda haftada iki kez geri dönüşüm toplanmaya devam ediliyor. Ortalama 7 ton geri dönüşüm malzemesi toplanıyor. Burada süreç bilinçli bir şekilde bütün Ünye’de bir başlatmadık, tek tek başarılı oldukça yayacağız. Şimdi yeni bölgeleri TOKİ bölgesini de bu işin içine katmak suretiyle alanı arkadaşlarımız genişletiyorlar. Yani Ünye hem çöpünü geri dönüştüren hem de yer altına alan bir şehir olmuş olacak.” İfadelerini kullandı 

Emitt’e adımızdan söz ettiren belediye olduk

Emitt’te 25-28 Ocak tarihlerinde Ulusal gazetelerin de birçoğuna konu olan Ünye’mizin meşhur Su Böreğini ve Ünye Lokumunu ile tanıttıklarını ifade eden Başkan Çamyar, “Bu faaliyetler Ünye’mizi büyüten, Ünye’mizi geleceğe taşıyan faaliyetlerdir. Buralardan dönüşler her geçen gün artıyor ki başta bildiğiniz birçok ünlü tur şirketi olmak üzere kendileriyle 2018 ve 2019 ile ilgili planlamalar yaptık. Tur şirketlerinin Ünye’de duruşlarıyla ilgili burada vakit geçirmek, burada konaklamakla ilgili bu da turizm sektörüne hareket getirecek olan bir hamleydi.” dedi

15 Temmuz Demokrasi Meydanının kaba inşaatı Şubat’ta tamam

Başkan Çamyar, “15 Temmuz Demokrasi Meydanındaki inşaatımız çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu sene Kar yok, bu bizim projemizin hızlı ilerlemesine de bir vesile oluyor. Şubat ayının sonu itibari ile kaba inşaat bitirilecek, peşinden ince işçiliğe geçilecek. Aynı zaman dilimi ya da Mart ayının ilk haftalarında da inşallah Kültür Merkezi ile ilgili ihale yapılıp orada da hızlı bir şekilde ilerleme sağlanacak. 32 dükkanlı 1,5 katlı dükkan yükseklikleri, 400 araçlık bir otoparkı olan, üzerinde bowling salonu ve yanı başında kamulaştıracağımız alanda bir buz pateni pistinin olacağı bir kompleks proje hızlı bir şekilde devam ediyor.” dedi

STK’larla istişare halindeyiz

Sivil toplum kuruluşlarımızla değişik vesilelerle bir araya geldiklerini söyleyen Başkan Çamyar, “Muhtarlarımızla, odalarımızla her biriyle ayrı ayrı, bu sürecimiz yayılarak devam edecek. Hem yapılanlar ile ilgili istişarelerde bulunuyoruz neler yapıyoruz diye, yine geçtiğimiz Cuma günü Ordu Dernekler Federasyonumuz ile bir araya geldik onları Ünye’de ağırladık. Aynı gün İkinci Bahar Lokalimizin açılışını gerçekleştirdik. Ünye’de bir Hanımlar Lokali var, bir Engelliler Lokali var, bir de cami cemaatinin orada namaz beklerken Kar’dan, yağmurdan sığınabilecekleri bir mekan istemişlerdi bizden. Ulusal basına da yansıyan son derece önemli bir çalışmayı hayata geçirdik.” dedi 


Warning: mysql_free_result() expects parameter 1 to be resource, null given in /home/unyebelt/public_html/print.php on line 92