2021’İN İLK MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ünye Belediyesi’nin 2021 yılı ilk Belediye Meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Liman geliştirme çalışması, belediye mülkiyetlerinde bulunan kiracılara indirim gibi birçok konu ele alındı.

Ünye Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı başkanlığında 2021’in ilk toplantısını pandemi tedbirleri kapsamında Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirdi.

Meclis toplantısında bir konuşma yapan Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, hizmetlere geçen bir yılın ardından yeni yılda da aynı heyecanla devam edeceklerini söyledi.

Başkan Tavlı, “Göreve geldiğimizden bugüne kadar siz değerli meclis üyesi arkadaşlarımızla, muhtarlarımızla ve belediye çalışanlarımızla gece gündüz demeden hizmet etmenin gayreti içerisinde olduk. 2021 yılında da aynı aşk ve heyecanla daha da fazla hizmet üretmeye devam edeceğiz. Acısıyla tatlısıyla bir yılı geride bıraktık. Bu süreçte covid-19 pandemisi ve diğer sebeplerle hayatını kaybeden tüm hemşerilerime rahmet, yakınlarına ise baş sağlığı diliyorum. Yeni yılın yuvalarımıza sağlık, huzur ve bereket getirmesini diliyorum.” diye konuştu.

-Hızarbaşıgünlük Mahallesi’nde bulunan taş ocağı Ünye Limanı geliştirme çalışmaları kapsamında Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılacak-

Ünye Limanının geliştirilmesi çalışmaları kapsamında Ünye Belediyesi’ne ait olan Hızarbaşıgünlük Mahallesi’nde ki taş ocağı meclis kararı ile liman çalışmaları kapsamında Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılacak.

Konu hakkında bir açıklama yapan Belediye Başkanı Hüseyni Tavlı, “Ordu Büyükşehir Belediyemizle bu dönem son derece uyum içerisinde çalışıyoruz. Şehrimizin birçok noktasında altyapı ve üst yapı çalışmaları gerçekleştirildi ve çalışmalar halen devam etmekte. Tüm bu çalışmaları birlikte, dayanışma ve huzur içerisinde yürütmenin faydasını ilçemiz görmektedir. Ordu Büyükşehir Belediyemiz ihtiyacımız olduğu noktalarda bizlere destek vermiştir. Birlikte omuz omuza verdiğimizde Ünye’nin sorunlarını daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşturuyoruz. Bu vesile ile Hızarbaşıgünlük Mahallemizde bulunan taş ocağından Ordu Büyükşehir Belediyemize verdiğimiz malzeme sayesinde Ünye Limanımızın kapasitesinin arttırılması sağlanacak. Böylece RO-RO gemilerinin yanaşması ve araç park alanının arttırılması sağlanacak. Büyükşehir Belediyemize bu noktada böyle bir desteği vermek Ünye’mizin faydasına bir uygulamadır.” dedi.

-“Çamlık imar değişikliği ile koruma altına alındı”-

Belediye Meclisinde Çamlık’ta Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan imar değişikliği ile düşürülen emsal değerle ilgili de bilgi verildi. Uygulama sonrası yapılaşmanın tamamen önüne geçilirken Çamlık koruma altına alınmış oldu. Uygulamanın Ünye’nin hassasiyetlerini gözeten bir çalışma olduğunun altını çizen Başkan Hüseyni Tavlı, yaptığı açıklamada, “Çamlık’ta yeşil alan olarak kullanılan kısımda emsal 0,5 iken ve 15 bin metrekare kapalı alan yapılabilir durumda iken, yapılan imar değişikliği ile 1 metrekare dahi yapı yapılamaz hale getiren ve buna vesile olan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ediyorum. Çamlık’ta yeşil alanlarda emsal değer sıfır, yani yapı yapılamaz. Restoran ve motel olarak kullanılan alanda ise emsal 1,5’ti. Orada dahi emsal değer 0,10’a düşürüldü ve 6 bin metrekarelik yapılaşma koşulu, 1 katlı ve 400 metrekare yapılaşmaya düşürüldü. Buna rağmen Çamlık’ta yapılan kafeterya ise bu rakamında altında kalarak 230 metrekare ve tek kat olmak üzere inşa ediliyor. Bu yapı ile hem bu bölge korunacak, hem de Çamlığımızı ziyaret edenler hizmet almış olacak. Bu çalışma Çamlık için bir engel değil, bir faydadır. Bu çalışma yapılırken Ünye’mizde sivil toplum kuruluşları ve dinamikleri ile istişareler gerçekleştirildi. Öncelikli talep Çamlık’ta imar uygulamasının düzeltilmesiydi. Ordu Büyükşehir Belediyemizde imar değişikliği yaparak Çamlığımızı koruma altına almış oldu.” diye konuştu.

-Ünye Belediyesi’ne ait mülklerde %25 oranında kira indirimi yapıldı-

2020 yılından başlayan Covid-19 pandemisi dolayısıyla yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle Ünye Belediyesi geçtiğimiz yıl kendi mülklerinde faaliyet gösteren esnaflara birçok kolaylık sağlamıştı. 2021 yılı ilk meclis toplantısında da kira indirimi müjdesi geldi. Ünye Belediyesi’ne ait mülklerde faaliyet yürüten kiracılar için pandemi döneminde geçerli olmak üzere kira ücretlerinde yüzde 25 oranında indirime gidildi. Ünye Belediyesi meclisinde oy birliği ile alınan karar öncesi konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Pandemi sürecinde ciddi anlamda etkilenen esnaflarımız var. Onların sıkıntılarına bir nebze ortak olabilmek adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın genelgesi doğrultusunda belediye mülklerimizde ki kiracılarla ilgili indirime gitmiş bulunmaktayız. Bu uygulamanın özel mülk sahiplerine örnek olmasını ve bu şekilde kiracılara imkânları doğrultusunda destek olabilmelerini diliyorum.” dedi

-Başkan Tavlı, “OSB’de çalışmalar devam ediyor”-

Ünye Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili çalışmaların belirli bir takvim içerisinde aksamadan devam ettiğini belirten Ünye Belediye Başkanı Hüseyni Tavlı, “40 yıldır konuşulan Ünye Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili mevcut yer kamulaştırıldı. Elektrik ile ilgili proje çalışması tamamlandı ve ihalesi yapılacak. Aynı şekilde altyapı ihalesine de çıkılmış olacak. Önümüzde bu konuda hiçbir engel yok. Sürecin devamında ihtiyaç olduğunda Genel Başkan Vekilimizin, Milletvekillerimizin, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve devlet büyüklerimizin hassasiyetle yanımızda olacaklarından hiç şüphemin olmadığını belirtmek istiyorum.” diye konuştu.


06.01.2021 | Okunma Sayısı:152