TAKA BALIK PAZARI, EL EMEĞİ VE HEDİYELİK EŞYA PAZARINA DÖNÜŞECEK

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, balık pazarı anlamında yeterli ilgiyi görmeyen Taka Balık Pazarı’nın turistik ve yöresel el emeği ürünlerin satılacağı bir yere dönüştürüleceğini söyledi.

Ünye’de turizm noktası anlamında değerli bir lokasyonda bulunan Taka Balık Pazarı, balık satışı anlamında yeterli ilgili görememişti. Bu çerçevede harekete geçen Ünye Belediyesi konsept değişikliğine giderek bu alanı, turistik ve yöresel el emeği ürünlerin satılacağı bir yere dönüştürecek.

-“Konsept değişikliği zorunlu hale geldi”-

Bu noktada verimlilik ve turizm anlamında uygulama değişikliğinin zorunlu hale geldiğini belirten Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Taka Balık pazarı yapılırken amacı Ünye’deki balıkçı esnafımızı bu noktaya toplamaktı. Ama maalesef restoran harici balık satış kısımları beklenen ilgiyi görmedi ve orada bir-iki esnafımız faaliyet gösteriyor. Sonuç itibari ile orası için düşünülen konsept hayata geçemedi. Bu nedenle orada ki büyük bir alanı iki esnafın faaliyetine bırakmanın doğru olmayacağını düşündük.” dedi.

-“Turizm sektörü anlamında önemli bir lokasyonda yer alıyor”-

Taka Balık pazarının lokasyon anlamında insanların yoğun olarak bulunduğu bir noktada olduğuna dikkat çeken Başkan Tavlı, “Bu nedenle burayı yöremizde üretilen el ürünleri ve hediyelik eşyaların satılabileceği bir alan olarak kullanmayı uygun gördük. Böylece Ünye’de yaşayan hemşerilerimizin ürettiklerinden bir değer oluşturmaya ve onlar için kazanç getirmesine vesile olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

-“Balıkçı esnafına Kapalı Pazar tercihi sunuldu”-

Taka Balık Pazarı’nda şu anda faaliyet gösteren balıkçı esnafını mağdur etmemek adına Ünye Belediyesi’ne ait Kapalı Pazarda yer gösterdiklerini belirten Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, şunları söyledi:

“Başka bir lokasyonda kendi mülkümüz olmadığı için yer veremiyoruz. Esnaf kardeşlerimiz kendileri uygun görürse kapalı pazara taşıyacağız. Kendiler bu fikre sıcak bakmadıkları takdirde kendilerini bulabileceği bir yere taşınmalarının kendi inisiyatiflerinde olabileceğini bildirdik. Esnaf kardeşlerimizle durumu belirli bir noktaya kadar getirdiğimizi düşünüyorum. Buradan bizim gösterdiğimiz kapalı pazara ya da kendi istedikleri başka bir noktaya geçebilirler. Bunu da tabi ki makul bir süresi var. O sürenin sonunda burayı dediğimiz konsepte çevirmek için gerekli çalışmayı başlatacağız. Üst katta bulunan balık restoranıyla ilgili bir sorun yok, işletmeci faaliyetlerine devam edecek.”


06.03.2020 | Okunma Sayısı:379