MAYIS AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ünye Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı başkanlığında gerçekleştirildi.

Ünye Belediye Meclisi Mayıs Ayı Olağan Toplantısı meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantı öncesi Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, meclis üyelerini nisan ayında yapılan çalışmalar konusunda bilgilendirdi.

-“Kale turizme kazandırılacak”-

Ünye Kalesi’nin dehlizlerinin Ordu Valiliği’nin destekleriyle temizleneceğini ifade eden Başkan Tavlı, “Kalenin dehlizlerinin temizlenmesi konusunda Valimiz Sayın Seddar Yavuz’dan destek aldık. Desteklerinden dolayı kendisine teşekkür ediyorum. İnşallah kısa zamanda kaleyi turizme kazandıracağız.” dedi.

-Kültür Merkezi-

Ankara Kızılcahamam’da gerçekleştirilen AK Parti kampında kültür merkezi ile ilgili Kültür Bakanıyla görüştüğünü belirten Belediye Başkanı Tavlı, “Tasarruf tedbirleri nedeniyle kültür merkezimiz ihalesinin yapılmasına rağmen inşaat başlamadan durdurulmuştu. İhalenin iptal edilme durumu yok. Bakanımız kültür merkezinin yapılacağını ifade etti. Tasarruf tedbirlerinin aşılmasıyla Ünye’ye kültür merkezi kazandırmış olacağız.” diye konuştu.

-OSB-

Organize Sanayi Bölgesi konusunda sürecin normal seyrinde ilerlediğini ifade eden Tavlı, "Seçim öncesinde 4 milyon 800 bin liralık ödenmesi gereken para vardı ve bu para ödendi. Bunun ardından 1 milyon 375 bin liralık mahkeme süreci tamamlanmış ve ödenmesi gereken para vardı. Bu parada Allah razı olsun değerli büyüklerimizin katkılarıyla geçen hafta ödendi. Bu noktada bizlerden desteklerini esirgemeyen AK Parti Genel Başkan Vekilimiz Sayın Numan Kurtulmuş’a, Dışişleri Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’a ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ediyorum. Sürecin devamı noktasında gayret ediyoruz." dedi.

-Ramazan etkinlikleri-

Ramazan etkinliklerini istişare sonucu iptal ettiklerini belirten Tavlı, temmuz ayında festival yapılacağını ifade ederek şöyle konuştu:

“Ramazan ayında etkinlik yapıp yapmama konusunu Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarımızla Ünyelilere sorduk. Bu konuda bana gelen bilgiler, etkinliğin olmaması yönünde kanaatin ağırlıkta olduğunu gösterdi. Diğer taraftan bu mevsimde akşamlar soğuk oluyor. Geçtiğimiz yıl soğuk dolayısıyla meydanın boş kaldığını gördük. Bu nedenle oradaki kurulu işyerleri biraz daha kalıp sıcak aylara doğru işi uzatmaya gitmek istiyorlar. Bu da doğru olmazdı. Çünkü şehirde 12 ay işyeri çalıştıran esnaflarımıza haksızlık olurdu. Bu nedenle ramazan etkinliklerini yapmamayı doğru bulduk. Şunu özellikle ifade etmek istiyorum. Ünye’nin Uluslararası Kültür ve Sanat Turizm Festivali’ni temmuz ayının üçüncü haftasında inşallah gerçekleştireceğiz.”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, konuşmasında son olarak, Meclis Üyeleri Orhan Gürel ve Ahmet Şahin’i Belediye Başkan Yardımcısı olarak atadığı bilgisini meclis üyeleriyle paylaştı.

Başkan Tavlı’nın konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi.

-Borç durumu-

Mecliste, belediyenin 2018 yılı kesin hesabı görüşülerek borçları ve alacakları da açıklandı. Buna göre 2018 yılı itibariyle belediyenin borcu 112 milyon 606 bin 529 lira olarak açıklanırken, alacağının ise 23 milyon 764 bin 791 lira olduğu belirtildi.

Mecliste son olarak, 11 maddelik gündem meclis üyeleri tarafından görüşüldü. Bazı maddeler ilgili komisyonlara havale edilirken, bazı maddeler ise karar için komisyon görüşüne sunuldu. Tarihi Kentler Birliği Meclisi’ne doğal üye olan Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’nın yanı sıra, Meclis Üyelerinden Zeynep Yazıcı asil üyeliğe, Sema Kurt ise yedek üyeliğe oy çokluğu ile seçildi.


08.05.2019 | Okunma Sayısı:747