İMAR BARIŞINDA SÜRE UZATILDI

Vatandaşın imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılmasının hedeflendiği "İmar Barışı" müracaatları 6 ay uzatıldı.

31 Aralık 2018 Pazartesi günü yani sona eren “İmar Barışı” uygulaması alınan kararla 2. kez 6 ay süreyle uzatıldı.

“İmar Barışıyla vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedefleniyor.

Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Gürel, İmar Barışı için daha önce 31 Aralık 2018 de sona ereceği duyurulan müracaatların 6 ay uzatıldığını, vatandaşların son günü beklemeden fırsattan yararlanmaları gerektiğini söyledi.

İmar barışı kapsamında af getirildi

İmar Barışının 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılan binaları kapsadığını belirten Gürel, “Devletimiz İmar Barışı getirdi. Yasa kapsamında 31 Aralık 2017’ye kadar yapılan imar mevzuatına aykırı, yasaya aykırı, dolayısıyla kaçak olan yapıların hepsine imar barışı kapsamında af getirildi. Devletimiz bu tarihten önce yapılan yapılara af getirmekle birlikte, imar barışı müracaat tarihi 31 Aralık 2018 tarihinde sona erecekti. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız yaptığı düzenleme ile bu süreyi 6 ay uzattı. Biz vatandaşlarımız sıkıntıya düşmeden, son günleri beklemeden imar barışı müracaatlarını yapmalarını istiyoruz” dedi.

İmar barışına yanaşmayanlar telafisi mümkün olmayan zararlar görebilir

Başkan Yardımcısı Orhan Gürel, imar barışına yanaşmayanların telafisi mümkün olmayan zararlar görebileceğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızın kaçak olarak yaptıkları yapılarla, imar mevzuatına aykırı yapmış oldukları yapılarla ilgili bu iki haftalık zamanı çok iyi değerlendirmelerini istiyoruz. Çünkü imar barışına yanaşmayanlar telafisi mümkün olmayan zararlar görebilir. Vatandaşlarımızın başvurularını bir önce yapıp yapı kayıt belgelerinin ücretlerini 2019 yılı haziran ayının sunana kadar yatırabilecekler. Vatandaşlarımızın ileride mağdur olmamaları için yapı kayıt belgelerini muhakkak almalarını istiyoruz.”

Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Gürel, vatandaşların yeni yılını da kutlayarak, yeni yılın tüm insanlığa huzur ve mutluluk getirmesini temenni etti.


31.12.2018 | Okunma Sayısı:827