ÜNYE’NİN ÇEVRE KART PROJESİ ÇOK KONUŞULACAK

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ın 1,5 ay önce başlattığı “Ekmeğini Çöpten Kazan” projesi yoğun ilgi gördü. Proje 1,5 ayda 40 ton geri dönüşüm ile vatandaşlar tarafından destek gördü.

Pilot Bölgelerden biri olan İpekyolu mahallesinde hazırlanan geri dönüşüm ofisinin ve projenin resmi açılışına Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Belediye Birim Müdürleri ve personeli ile vatandaşlar katıldı.

Proje kapsamında vatandaşlara verilen Çevre Kart ile evsel atıkların dışında geri dönüşümü mümkün olan atıklar toplanarak karşılığında vatandaşlar ekmek ihtiyacını karşılayarak ev ekonomisine katkı sağlıyor.

5 KİLO GERİ DÖNÜŞÜM 1 EKMEK

Puan usulü çalışan sistem ile vatandaşların kartlarında her bir kilogram geri dönüşüm atıkları için puan toplanıyor. 5 kilogram geri dönüşüm atığı 100 puan olurken, bu puanın karşılığı 1 liraya denk geliyor. Bu puanlarla da vatandaşlar istedikleri zaman anlaşmalı fırınlardan ekmek alabiliyorlar.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar proje ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu projeyi Fevzi Çakmak Mahallesi’nde başlattık. Şehrin batı yakasındaki 16 blokta apartman yöneticileri ve kapıcılarıyla yapmış olduğumuz toplantıda evde kâğıt, cam ve plastiği bir poşete, evsel atıkları da ayrı bir poşete koyarak getirdiklerinde geri dönüşüm firmamız bu atıkları satın alıyor. Şehrin doğu bloğunda pilot bölge olarak Fevzi Çakmak mahallesini seçtik ve vatandaşlarımıza bu kartlardan dağıttık. Devamında Gürecülü, İpekyolu ve Bayramca mahallelerimiz sistemin içine dâhil ettik. Bugün itibariyle de bu noktanın açılışını yapıyoruz.

1,5 AYDA 3 BİN EKMEK

Projenin 1,5 aydır devam ettiğini söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Proje bir buçuk aydır devam ediyor. Bu proje sayesinde vatandaşlarımız 3 bin adet ekmek alımı yaptılar. Bunu Ünye’nin 18 mahallesine yaygınlaştırıp çevreye ve ekonomiye katkı sağlayacağız” dedi

40 TON GERİ DÖNÜŞÜM KAZANDIRDIK

Cumhurbaşkanımızın değerli eşleri Emine Erdoğan tarafından başlatılan Sıfır Atık projesine en hızlı geçen kurumlardan birinin Ünye Belediyesi olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Çamyar, “Bu proje aslında bunun bir ayağı oluyor. Şimdiye kadar 40 ton çöpü geri dönüşümle ekonomiye kazandırdık. 18 mahalle devreye girdiğinde çok daha fazla geri dönüşüm sağlayıp milli servete katkıda bulunacağız.” dedi.


15.08.2018 | Okunma Sayısı:2445