ÜNYE’DE ALTYAPI VE ISLAH ÇALIŞMALARI OLASI BİR FELAKETİ ÖNLEDİ

Ünye’de 14 Temmuz gecesi 21:00 sularında başlayan ve 5 saat kesintisiz süren sağanak yağış kentte hayatı olumsuz etkiledi.

Yağışın başladığı andan itibaren tüm önemlerini alan Ünye Belediyesi ekipleri sabah saatlerine kadar mücadele verdi.

5 saatte metrekareye 151 kilogram yağış düşen Ünye’de Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, sabahın ilk saatlerine kadar çalışmaları bizzat kontrol etti.

Tabakhane deresinde gerçekleştirilen ıslah çalışmaları sonrası 2006 yılında yaşanan sel afetinin bir benzerinin yaşanmasının önüne geçilirken, kentin münferit noktalarında yer yer su baskınları yaşandı.

Sabah saatleri ile birlikte Ünye Beleyesi ekipleri kent merkezi ve tüm mahallelerde çalışmalara devam ederken, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ve Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Hüseyin Tavlı çalışmaları yapılan alanları ziyaret etti.

AK PARTİ İLÇE BAŞKANI TAVLI, “ALTYAPI ÇALIŞMALARI FELAKETİ ÖNLEDİ”

Ünye’de altyapı çalışmalarının büyük bir felaketin önüne geçtiğini söyleyen Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Hüseyin Tavlı, “Belediyemizin altyapı ve ıslah çalışmaları sonuçlarını bu yağışta göstermiştir. Çalışmaları aynı şekilde geleceğe dönük olarak devam edecek” dedi.

ÜNYE BELEDİYE BAŞKANI ÇAMYAR, “DERE ISLAH ÇALIŞMALARIMIZ ÜNYE’Yİ SELDEN KURTARMIŞTIR”

Özelikle Ünye’de aşırı yağışlarda risk oluşturan Tabakhane Deresi’nin ıslahı sonrası bu riskin ortadan kalktığını ve yaşanan aşırı yağıştan kentin mağdur olmadığını belirten Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, 5 saatte metrekareye 151 kilogram gibi normal yağışın 10 katı bir yağış düştüğünü dile getirdi. Başkan Çamyar yaptığı açıklamada, “Yağışın meydana gelebileceği bilgisi üzerine tüm birimlerimiz teyakkuza geçirilmiş ve müdahale için hazır bekletilmiştir. Özellikle kent merkezinde oluşabilecek su birikmelerine karşın gerekli tedbirler alınmış, mazgalların sürekli açık tutulmasına dikkat edilmiştir. Gerekli durumlarda ise özellikle sahil yolunda araç geçişlerinin sağlıklı yapılabilmesi için bazı bölümlerde kaldırımlar kırılarak suyun denizle buluşması sağlanmıştır. Yağışın başladığı ilk andan itibaren Fen işleri, Kırsal Hizmetler ve Temizlik işleri Müdürlüğümüze bağlı 58 iş makinesi ve araç ile 66 personel tüm gece boyunca sıkıntılı bölgelere müdahale etmiştir. Yine bugün sabah itibari ile 58 iş makinesi ve 206 personelimiz sahadadır. Dün gece yaşanan aşırı yağış Ünye’de 2014 yılından bu yana yürüttüğümüz çalışmaların ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Özellikle Tabakhane deresinde yürüttüğümüz ıslah çalışmalarının sonuçlarını dün akşam çok daha net bir şekilde görmüş olduk. Yapılan dere için düzenlemeler, köprü ve yan duvar yükseltme çalışmaları olası bir taşkının önüne geçmiş ve kenti olası bir afetten korumuştur. Başta ben olmak üzere, Başkan yardımcılarım, birim müdürlerim ve tüm personelimiz gece boyunca Ünye’mizin tüm riskli bölgelerinde sabahın ilk saatlerine kadar incelemelerde bulunarak, bu alanlara müdahale ettik.  Yine yağışa bağlı mücadele noktasında Fatsa, Akkuş ve Terme Belediyelerinden gerekli iş makinesi takviyesi de sağlanmıştır.  Alınan tüm tedbirlere rağmen özellikle meyilli alanlarda ilçe genelinde bazı mahallelerimizde yol bozulmaları ve göçükler meydana gelmiştir. Zarar gören bu bölgelerde hasar tespit ve yapım işlemlerine hızlı bir şekilde başlamış bulunmaktayız.  Dün gece yaşanan aşırı yağış münferit bazı ev ve işyerlerinde kısmi baskınlara sebep olmuştur. Bu noktalarda da yine ekiplerimiz hasar tespit çalışmalarını yürütmektedir. Gelinen sonuç itibari ile dün gece son yılların en büyük yağışlarından birini yaşadık. Hamdolsun aldığımız tedbirler, altyapı ve ıslah çalışmaları neticesinde önemli bir felaketin tabiri caizse eşiğinden dönmüş olduk.  Ünye’mizde devam eden ıslah ve altyapı çalışmaları ile ileride bu tür afetlerin artık tehdit olmayacağını açık bir şekilde söylemek isterim. Tüm hemşerilerimize bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.


15.07.2018 | Okunma Sayısı:2170