KÜLTÜR YOLUNUN İLK ETABI TAMAMLANIYOR

Ünye Belediyesi tarafından kentin tarihi değerlerini yeniden ayağa kaldırmak adına 2014 yılında başlatılan Kültür yolu projesinin ilk etabı tamamlanıyor.

Şu ana kadar yaklaşık 15 milyon liralık kaynak aktarılan Kültür Yolu projesi kapsamında Yalı Kilisesi, Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Kadılar Yokuşu, Bakırcılar Arastası, Orta Çarşı gibi restorasyonların ardından sit alanı olarak tanımlanan bölgede sokak sağlıklaştırma ve bina dış cephe giydirme çalışmaları başladı.

Kültür ve Turizm tarafından aktarılan 1,8 milyon liralık ödenek sonrası başlayan çalışmaları inceleyen Ünye Belediye Başkanı Kültür yolu projesinde önemli bir aşamanın sonuna doğru gelindiğini söyledi.

BELEDİYE KONUKEVİ TEMMUZ İÇİNDE HİZMETE GİRECEK

Ünye Belediyesi tarafından kamulaştırılan ve Belediye konukevi olarak hizmet verecek olan Sabri Kadı konağında da incelemelerde bulunan Başkan Çamyar, tarihi bir eseri daha Ünye’ye kazandırmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, eserin bu ay içerisinde hizmete açılacağını belirtti.

AK PARTİ ÜNYE İLÇE BAŞKANI TAVLI, “ÜNYE’DE DÖNÜŞÜM YAŞANIYOR”

Ziyaret ve incelemeler sonrası bir açıklama yapan Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Hüseyin Tavlı, “Belediye Başkanımız, yardımcıları ve meclis üyesi arkadaşlarımızla birlikte, kültür yolu üzerinde Ünye Belediyemizin eski tarihi bir eseri, tamamen yıkılmış harabe haline dönmüş bir alanın, son derece güzel modern ve şehrimize yakışır bir hale dönüştüğünü görüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın destek ve katkılarıyla ayrıca bu kültür yolunun üzerinde yapılan çalışmalarla birlikte, aynı zamanda Ünye kalesinin de tarihi değerlerinde ortaya çıkması noktasındaki gayretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Ünye'de inşallah daha güzel hizmetlerin ortaya çıkması neticesinde daha başarılı işlere imza atacağına inanıyor, kendisine teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyoruz” dedi.  

ÜNYE BELEDİYE BAŞKANI ÇAMYAR, “ÜNYE’Yİ İLMEK İLMEK İŞLEDİK”

Ünye’yi 4 yılda ilmek ilmek işlediklerini dile getiren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ise, Kültür yolu projesinin 3 etaptan oluştuğunu belirtti. Başkan Çamyar, “Birinci etabımız Yalı Kilisesinden başlayıp, Kefeli Han’da biten 1,8 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor. Bu güzergâh içerisinde 19 adet tarihi eser var. Ekibimizle beraber hep ifade ediyoruz “Tarihi eserle uğraşmak, iğneyle kuyu kazmak gibi'' zor bir uğraş. Çünkü vefat edenlerin mirasçı sayısı çok fazla. Her biriyle ya kamulaştırma yapmak ya tek tek görüşmek gerekiyordu. Ünye'de halının altına süpürülmüş ne kadar mesele var ise bunu çözmekle ilgili kendimizi sorumlu hissettik. Vatandaşın bize vermiş olduğu emaneti layıkıyla taşıdık ve bu eserleri de birer birer gün yüzüne çıkarttık. Değerli ilçe başkanımız, meclis üyelerimiz, kadın kolları başkanımız, gençlik kolları başkanımız, tüm ana kadememiz siyaseten bizim destekçilerimiz ve onları yanımızda görmek bize güç veriyor” dedi.

Kültür yolu 1.etap çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Çamyar, “Yalı Kilisesi'nin restorasyonunu bitirdik ve etrafında düzenlemeler yaptık. Yapılanları çok çabuk unutuyoruz ve baktığımızda hep varmış gibi geliyor. Yine Saray Hamam'ını bitirdik. Açılışla ilgili Türkiye'de bürokrasiden şikâyet ediyoruz. En fazla şikâyet edenlerden biri de benim. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘da şikâyet ediyor. İnşallah yeni sistem ile birlikte bu ortadan kalkmış olacak diye düşünüyorum. Bu aks ile alakalı bir diğer durağımız müze evimizdi. Müze evimize fonksiyon yükleyerek Yaşayan kültürel miras müzesine çevirdik. Bu çalışmamızla ilgili birçok ödül aldık. Yine Avrupa Müze akademisi ödülüne başvurumuzu yaptık. İçerisinde bulunduğumuz alandaki bina gördüğünüz bina ise harabe bir haldeydi. Restorasyon çalışmamız sonrası şu anda Ünye'nin en güzel eseri ortaya çıkıyor. 20-21 Temmuz tarihinde, yani 10 gün sonraya burası şekillenmiş olacak” dedi.

ÜNYE TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ TOPLANTISINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Ünye’nin çok önemli bir organizasyona imza atacağını ve 20-21 Temmuz tarihlerinde Tarihi Kentler Birliği toplantısına ev sahipliği yapacağını söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Tarihi kentler birliğine üye 550 belediyeyi Ünye’de ağırlayacağız. Böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan dolayı da mutluyuz. Onun için belediye konukevini o tarihe yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

SİT ALANINDA 1,8 MİLYON LİRALIK SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA ÇALIŞMASI

Ünye’de sit alanı olarak bilinen bölgede sokak sağlıklaştırma ve dış cephe çalışması başlattıklarını söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Hacı Emin caddesinden başlamak üzere yürütülen çalışma ile 1,8 milyon liralık bir projenin hayata geçeceğini söyledi. Bu ihale bedelinin Ünye'ye temini noktasında destek veren Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'a, Kültür Varlıkları Genel Müdürü Yalçın Kurt'a ve Ordu Valisi Seddar Yavuz’a teşekkür eden Başkan Çamyar, “Bu ihale ile beraber kültür yolunun % 90'ı bitmiş olacak. Geriye Saray Caddesi kalıyor. Orayı da bir başka paketin içerisinde hallettiğimizde bu güzergâhın tamamının dış cepheleri ve zemini bitmiş olacak” dedi.

Ünye kalesinde dehlizlerin açma çalışmalarının başladığını da sözlerine ekleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Ağustos aynın sonu itibarı ile de restorasyonla ilgili Kültür Bakanlığımız kalede ihaleye çıkmış olacak. Yine Ada Bakkaliyesinin orayla ilgili de geçtiğimiz günlerde paylaştık 1,5 milyonluk bir projemizin 1 milyon yüz bin lirası liralık kısmı DOKA (Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı) tarafından onaylanmış oldu, orada da binaların dış cepheleri ve zemin iyileştirilmiş olacak” diye konuştu.


09.07.2018 | Okunma Sayısı:1774