23 NİSAN’DA ÜNYE FARKI

Ünye Kaymakamlığı, Ünye Belediyesi, Ünye Milli Eğitim Müdürlüğü, Ünye Kent Konseyi ve Ünye’nin Dünkü Çocukları Derneğinin Organizasyonuyla her yıl geleneksel olarak kutlanan 23 Nisan Çocuk Oyunları Şenliği her yıl olduğu gibi bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu.

7’DEN 70’E BÜYÜK COŞKU

Ünye Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Çocuk Oyunları şenliğinde 7’den 70’e herkes hem 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı, hem de geçmişten günümüze gelenekselleşen oyunları paylaştı.

Şenlik ilk olarak Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda halk oyunları gösterileri ile başladı. Şenlikte yerli halk oyunları ekiplerinin yanı sıra Gürcistan halk oyunları ekibi de gösterilerini sergiledi. Halk oyunlarının ardından oyunlara geçildi.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

23 Nisan Geleneksel Çocuk Oyunları şenliğinde geleneksel oyunlarımızı geleceğe taşımak ve yaşatmak adına gösteriler yer aldı. Ünye Cumhuriyet meydanında mendil kapmaca, ip atlama, sek sek, çember çevirme, güvercin taklası, Birdirbir ve Ünye’nin bir diğer yöresel oyunu tentürük oynandı.

23 Nisan Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliğinin en dikkat çeken bölümü ise her zaman olduğu gibi bilyeli araba yarışıydı.

Yarışın startını Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ve protokol üyeleri verdi.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Türkiye’de en farklı kutlamaları gerçekleştiriyoruz.  Gelenksel Çocuk Oyunları şenliğimizde yerli ve milli olan oyunlarımızı tanıtarak, çocuklarımızın eski ile yeni arasında bağ kurmalarını ve değerlerimize sahip çıkmalarını amaçlıyoruz” diye konuştu.


23.04.2018 | Okunma Sayısı:2510