GERİ DÖNÜŞÜM MALZEMELERİNDEN ZEKÂ OYUNLARINA

Fevzi Çakmak İmam Hatip Ortaokulu Müdür Yardımcısı İsmail Aydın, geri dönüşüm malzemelerini işleyerek, zekâ ve strateji oyunları setlerine dönüştürüyor.

Ünye Fevzi Çakmak İmam Hatip Ortaokulu Müdür Yardımcısı, teknoloji ve tasarım öğretmeni İsmail Aydın, geri dönüşümde örnek bir projeye imza attı. Atıl vaziyette bulunan kartonları ve taşları kullanarak zeka oyunları setleri üretilen projeyle, hem geri dönüşüme katkı sağlanıyor hem de atıl malzemeler öğrenciler için faydalı bir amaca hizmet etmiş oluyor.

“Projeyi Tüm Türkiye’ye Duyurmak İstiyoruz”

2 ay önce uygulamaya başlanan projenin yaygınlaştırılması için destek bekleyen okul öğretmeni Aydın, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ı ziyaret ederek proje hakkında bilgiler verdi. Çocukların internet ve sosyal medya bağımlılığını azaltmak için yola çıktıklarını belirten Aydın, “Çocuklarımızın internet bağımlılığını azaltmak ve alternatifler üretmek için geri dönüşüm malzemelerini kullanarak zekâ ve strateji oyunları tasarladık. Geri dönüşüme gidecek kartonlardan oyunumuzun tahtası yapılıyor ve oyunun bilgisayardan çıktısı alınarak kartonun üzerine yapıştırılıyor. Oyunun taşlarını da aynı şekilde mozaik, çakıl ya da akvaryum taşlarını öğrencilerimizle boyayarak elde ediyoruz. Bu şekilde piyasada normalde 100- 150 TL arasında satılan 100’e yakın oyunu 1- 2 liraya üretmiş oluyoruz. Ürettiğimiz bu oyunlarla okulumuzda bir koridoru zeka oyunları koridoru yaptık, öğrencilerimizin de çok hoşuna gitti. Bu projenin Ünye’den yayılarak Türkiye geneline duyurulmasını ve farkındalık yaratılmasını istiyoruz” dedi.

“Her Türlü Desteğe Hazırız”

Projeyi çocuklar için son derece faydalı bulduğunu ifade eden Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ise, “Ünye Belediyesi olarak gerek mekânsal, gerekse üretimin yayılması ve çoğaltılması noktasında her türlü desteği vermeye hazırız. Başta Sayın Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Ünye Kaymakamlığımızla projenin her okula yaygınlaştırılması noktasına paylaşımda bulunalım. İnşallah hem çocuklarımıza hem geri dönüşüme katkıda bulunabileceğimiz bu projenin gelişmesinde katkı sunar ve farkındalık oluşturabiliriz. Bu örnek proje için hocamızı tebrik ediyorum” dedi.


08.03.2018 | Okunma Sayısı:724