ÜNYE’DE KADINLAR GÜNÜNÜ DOLU DOLU KUTLANDI

Ünye Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir program düzenleyerek Kadınlar Günü’nü kutladı.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla düzenlenen programda kadınlarla bir araya geldi. Ünye Belediyesi ve Ünye Kent Konseyi’nin ortaklaşa düzenlediği programa Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ve eşi Arzu Güney, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ve Eşi Serap Çamyar, Ünye cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün ve eşi Serap Aygün, Ünye Emniyet Müdürü Ahmet Aksu ve eşi Hacer Aksu, Sivil Toplum Örgütleri, muhtarlar, şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Parkı Sosyal Tesislerinde düzenlenen programda konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, kadınların toplumu oluşturan en önemli halka olduğunu belirterek, “Kadın hayatın kaynağı, merhametin, şefkatin, zarafetin ve nezaketin sembolüdür. Kadınlar günü münasebeti ile bir araya geldiğimiz bu program ile eğitimde, adalette, sağlıkta, iş dünyasında görev yapan evinde bahçesinde olan tüm bayan kardeşlerimizin de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Kadın toplumu oluşturan en önemli halkadır. Kadının katılmadığı, kadının yok sayıldığı topluluğu medeniyet ölçüleri çerçevesinde değerlendirmek hiç kuşkusuz mümkün değildir. Çünkü kadınlar her zaman değişimin öncüsü olmuş, hayatın her döneminde yetiştirdiği çocuklar ile iyi bir ülkenin ve sağlam karakterli milletimizin mimarları olmuşlardır. Kadınlar sadece bir topluma imar etmekle kalmayıp şefkatleriyle, sağlıkla, vicdanlarıyla , adalet ve merhametleri ile eğitimde, nezaketleri ile de iş dünyasında ve siyasette süreçlere nüfus edip, imar ettikleri toplumu da hiç kuşkusuz koruma altına almışlardır. Hanım kardeşlerimizin kadınlar gününü en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney programda yaptığı konuşmada kadınların kendi çabaları ile bir yere gelmesi gerektiğini belirterek kamu kurum ve kuruluşlarında kadına lütufmuş gibi kontenjanlar açılmasının kadınların haklarını engelleyebileceğini söyleyerek; “Hepimiz bir kadının, bir annenin evlatlarıyız. Hepimiz yaşam veren mucizeye bir annenin bedeninde kavuştuk. Kadının toplumdaki yeri önemi, gelişim süreci, toplumda, meslek hayatında, iş hayatında, siyasette kadının hak ettiği merhaleler  sık sık dile getirilip ifade ediliyor ve tarihi olgular olarak önümüzde duruyor. Bunlar olumlu gelişmeler ama yeterli görmediğimiz daha da yukarılara çekilmesi gereken durumlardır. Ben öyle bir toplum hayal ediyorum ki siyasi partilerde kadınlara kontenjan açılmasın. Kadınlar bileklerinin gücü ile, vazgeçilmez oldukları için, kendileri belirlediği için o rakamların çok çok üzerine çıksınlar. Ben mülki idare Kaymakam alımlarında kadın kontenjanlar kurulsun istemiyorum. Başarıları ile kendileri alsınlar. Kadın birilerinin himayesine, ön açmasına, imtiyazına muhtaç değildir. Kadınlar birilerinin , bir yere getirmesi için değil, kendi elleri ile söke söke alırlar ve bunu hak ederler. Bunu birileri taktir etmez, bunu biz taktir etmeyiz. Nasıl biz hak ettiğimizi yeri geldiğinde alıyorsak, kadınlarda alabilmeli. Birisinin verdiği hakkı gün gelir birisi alır. Siz kendi ayaklarınız üzerinde durursanız kimse o hakkınızı almaya teşebbüs de edemez, cesarette edemez” dedi.

Ünye Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Mimar Sevindik Diktepe Demir ise kadınların güçlü olabilmesi ve dünya koşullarında adalet, özgürlük gibi konularda söz sahibi olabilmeleri için eğitimin önünün açılması gerektiği vurgusu yaparak; “Her yıl 8 Mar tarihinde kutlanan Dünya Kadınlar Günü emeklilerin sömürgeye, baskıya, zulme, şiddete, haksızlığa, eşitsizliğe, özgür birey olma ve geleceği birlikte kurma adına tüm dünyada ve ülkemizde kutlanan, Birleşmiş milletler tarafından tanımlanmış, uluslar arası mücadele ve dayanışma günüdür. Ülke gündemimizden inmeyen kadın cinayetleri, çocuk gelinleri, çocuk anneler ve kadına yönelik şiddetleri engelleyici savaş ve göç mağduru kadın ve çocukların haklarını koruyan yasal düzenlemelerin ve bu konuda imzalanan Uluslararası sözleşmelerin gereği yerine getirilmelidir.  Dünyada yaşanan insan hakları ihlallerinin en yoğun şekildeki muhatapları kadınlarıdır. Kadınların güçlü olabilmesi eşitsizliğe, adaletsizliğe karşı yeni dünya koşullarında söz sahibi olmaları ve haklarına sahip çıkabilmeleri için kız çocukları okutulmalı, eğitimin önü açılmalıdır. Toplumlar ancak eğitimli kadınlarla güçlü bir nesil ve sağlam bir gelecek oluşturabilirler. Kadın insanlığın devamlılığıdır ve katkıları ile yaşamın en büyük kahramanıdır. Bütün dünya ve ülkemiz kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun” diye konuştu.

Programında sonunda, Ünye’de ki kadın girişimcilere ve şehit eşlerine plaket takdim edildi. Atatürk Parkı Sosyal Tesislerindeki programın ardından 120 kadın işçinin çalıştığı Tera tekstil ziyaret edilerek kadın çalışanların kadınlar günü kutlandı.


08.03.2018 | Okunma Sayısı:813