ÜNYE AVRUPA MÜZE AKADEMİSİ ÜYESİ OLDU

Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi müzecilik alanında prestij olarak görülen EMA ( Avrupa Müze Akademisi) üyesi oldu.

Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi müzecilik alanında prestij olarak görülen EMA ( Avrupa Müze Akademisi) üyesi oldu.

 

Ünye Belediyesi’nin Kent Müzesinin 1,5 yıl önce Yaşayan Kültürel Miras Müzesine dönüştürmesinin ardından ziyaretçi sayısı 3’e katlanmış ve yıllık ziyaretçi sayısı 50 bin’lere ulaşmıştı.

 

Yeni konsepti ile ilgi çeken ve ziyaretçilerin kültürel mirasları deneyimleme fırsatı bulduğu çalışma sonrası Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, proje çerçevesinde Hacettepe Üniversitesi tarafından “Türk Halk Kültürüne Hizmet” ödülüne layık görülmüştü. Yine Tarihi Kentler Birliği tarafından “Müze Özendirme” ödülü alan çalışma ile Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi Türkiye’de örnek çalışmalar arasında yer aldı.

 

Ünye Belediyesi’nin geçtiğimiz aylarda müze alanında prestij olarak görülen EMA ( Avrupa Müze Akademisi) ‘ne üyelik için başvurmuştu. Yapılan başvuru onaylandı ve Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Avrupa Müze Akademisi resmi üyesi oldu.

 

BAŞKAN ÇAMYAR, “KÜLTÜR YOLU PROJESİNİN MEYVELERİNİ TOPLUYORUZ”

 

Üyelik sonrası bir açıklama yapan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Kültür Yolu projesi çerçevesinde Ünye’nin kültür altyapısını gün yüzüne çıkardıklarını söyleyerek, çalışmaların verimli sonuçlarını hızla aldıklarını kaydetti. Başkan Çamyar yaptığı açıklamada, “Kültür Yolu projesi içinde yer alan eserleri gün yüzüne çıkarırken aynı zamanda fonksiyon da yüklüyoruz. Yalı Kilisesi, Saray Hamamı, Müze evimizde yaptığımız fonksiyon değişikliği, Belediye Konukevi, Kadılar Yokuşu, Bakırcılar arastası ve Orta Çarşı restorasyonlarını gerçekleştirdik. Şimdi ise Kefeli Han’ın restorasyon çalışmalarına başlıyoruz” dedi.

 

Göreve geldiklerinde kültür şehri olan Ünye’de bu değerleri ortaya çıkarmak adına çalışmalara imza attıklarını kaydeden Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, bu çerçevede 1,5 yıl önce müze evde konsept değişikliğine giderek Yaşayan Kültürel Miras Müzesi haline getirdiklerini söyledi. Türkiye’de UNESCO Milli Komitesi logosu taşımaya tek yetkili müzenin yine Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi olduğuna dikkat çeken Başkan Çamyar, yapılan son çalışma ile de Avrupa Müze Akademisi’ne üye olunduğunu belirtti.

 

TÜRKİYE’DE AKADEMİYE ÜYE 3 MÜZE VAR

 

Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi’nin üyeliği ile birlikte Türkiye’de Avrupa Müze Akademisine üye 3 müze olduğunu söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Bu Ünye’miz için gurur vericidir” dedi.

 

EMA ( Avrupa Müze Akademisi)’ne üye müzeler ise şöyle;

 

Fundación Caixa d'Estalvis Barcelona, İspanya

Museu Agbar de les Aigues'in Cornellà de Llobregat, İspanya

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye
Milli Romen Köylü Müzesi, Bükreş, Romanya 
Olay Communications, İngiltere 
İsveç Müzeleri Derneği
TIM, Augsburg 
Natura Artis Magistra, Hollanda 
Riitta Nelimarkka-Seeck, Finlandiya 
Fundação Museu da Ciencia, Coimbra, Portekiz
IULM Üniversitesi, İtalya 
Helmut Pöll, Alpinarium, Galtür, Avusturya
İstanbul Oyuncak Müzesi, Türkiye 
Glasgow Hayat, Glasgow, İngiltere

Ünye Belediyesi Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Ünye, Türkiye

Galeri Saraybosna, Bosna-Hersek

 

Üyelik sonrası Avrupa Müze Akademisi’nden bir heyet Mayıs ve Haziran aylarında Ünye’ye gelerek incelemelerde bulunacak. Çalışmaların uygun bulunması halinde Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi ödül kategorisinde değerlendirilecek.


06.03.2018 | Okunma Sayısı:1242