BAĞIMLI OLMA, ÖZGÜR OL

Ünye’de uyuşturucu ve benzeri bağımlılıkla mücadele kapsamında “Bağımlı Olma, Özgür Ol” temalı bir toplantı gerçekleştirildi.

Ünye Kaymakamlığı, Ünye Belediye Başkanlığı ve Ünye Kent Konseyi işbirliği ile düzenlenen toplantıya, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Ünye Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, Ünye Kent Konseyi yönetimi, sivil toplum kuruluşlarının temsilciler, öğretmenler ve çok sayıda kişi katıldı.

Bağımlılıkla mücadele konusunda katılımcıların söz aldığı toplantıda konuşan AKİSDER Başkanı Zeynep Yazıcı yaptığı konuşmada, bağımlılıkla ilgili geliştirdikleri projeden bahsetti. İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında gençlerle ilgili başta spor faaliyetleri olmak üzere birçok etkinlik gerçekleştirdiklerini söyleyen Yazıcı, bağımlılıkta ekonomik durum ve sosyal çevre gibi birçok olgunun etkili olduğunu altını çizdi.

Toplantıda konuşan ve kendi çocuğu da bir dönem bağımlı olan Sakatlar Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arslan Güdek, bağımlılığa yakalanmış bir kişinin tedavi sürecinin oldukça zor ve özveri gerektirdiğini, ancak sabırla bunun üstesinden gelinebileceğini belirtti.

Toplantıda söz alan Ünye Elele Derneği Başkanı Adem Atik ise Ünye Belediyesinin destekleri ile dernek olarak gençlerin doğru yönlendirilmesi adına birçok sosyal faaliyeti gerçekleştirdiklerini kaydetti.

BAŞKAN ÇAMYAR, “BAĞIMLILIKLA MÜCADELE, TERÖRLE MÜCADELE KADAR ÖNEMLİ”

Bağımlılıkla mücadele konulu toplantıda konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ise bağımlılıkla mücadelenin en az terörle mücadele kadar önemli olduğunun altını çizdi. Başkan Çamyar yaptığı konuşmada, “Biz gençlerimizi maneviyattan ne kadar uzak bir şekilde yetiştirirsek, Dünya o kadar başka bir noktaya doğru gider. Kendi değerlerimize yeniden dönmek suretiyle bu olguya el atmamız gerekiyor. Dünya ortalamalarının çok altında olmakla beraber, hiç ortada sorun yokmuş gibi davranamayız. Gençlerin enerjilerini atabilecekleri spor aktiviteleri ve arkadaşlık ilişkileri kurabilecekleri düzenli çalışmalar yürüten spor kulüplerimizle ilgili önemli destekler sağlıyoruz. Yine özellikle park alanlarının ışıklandırılması ve düzenlenmesi ile ilgili birçok çalışma gerçekleştirdik. Ayrıca izbe durumda bulunan 50’ye yakın evi yıkarak, amaç dışı kullanımını engellemiş olduk. Bundan sonrada imkânlarımız ölçüsünde üzerimize düşen tüm desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

KAYMAKAM GÜNEY, “BAĞIMLILIKLA MÜCADELE TOPLUMUN GENELİNİ İLGİLENDİRİYOR”

Toplantıda söz alan Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ise gelecekte farklı boyutlar alabilecek bağımlılık sorunu ile mücadele etmenin bir kurumu değil, toplumun genelini ilgilendirdiğini söyledi. Bağımlılıkla mücadelenin önceleri sadece Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetleri üzerinden değerlendirildiğini hatırlatan Kaymakam Güney, bugün gelinen noktada ise toplumun her kesiminin mücadele etkin katılmaya başladığını sevinerek gördüğünü belirtti.


05.03.2018 | Okunma Sayısı:1155