ÜNYE BELEDİYESİ SINIRLARIN ÖTESİNE HİZMET GÖTÜRÜYOR

Kent Bilgi Sistemini bölgede ilk olarak kullanmaya başlayan ve kullandığı teknolojik altyapı ile vatandaşlara hızlı ve verimli hizmet sunan Ünye Belediyesi, aynı zamanda idari sınırları dışında ki bölgelere de hizmet götürüyor.

2016 yılı Ekim ayından itibaren veri girişlerinin başladığı Kent Bilgi Sistemi ile Ünye’nin tüm mahallelerinde yapılan hizmetlerin anlık verilerine ulaşılması ile birlikte planlama çalışmaları da en doğru şekilde gerçekleşmiş oluyor.

Uydu verileri ve anlık çalışma raporlama sistemi ile yapılan veri girişleri sonucu istenildiği anda hangi mahallede hangi çalışmanın yapıldığı ve yapılacağı bilgilerine saniyeler içinde ulaşılıyor.

ÇOK SAYIDA NOKTADA EŞ ZAMANLI ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Hali hazırda 85 mahallede çok sayıda noktada eş zamanlı çalışma yürüten Ünye Belediyesi yaklaşık 4 yıllık zaman zarfı içerisinde bin 500 ayrı çalışma gerçekleştirdi. Ünye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü verileri anlık olarak sisteme işliyor. Böylece 85 mahalleden oluşan 571 kilometrekarelik hizmet alanı harita tabanlı olarak saniyeler içinde görülebiliyor.

ÜNYE BELEDİYESİ İDARİ SINIRLARININ ÖTESİNE DE HİZMET GÖTÜRÜYOR

Kent bilgi sisteminin kullanılmaya başlaması ile Ünye Belediyesi’nin idari sınırlarının dışında da hizmet götürdüğü görülüyor. 2014 yılından bu yana İdari sınırlar ile tapu kadastro kayıtları arasında oluşan farklılık nedeniyle tapu kayıtları başka ilçede olup Ünye Belediyesinin idari sınırları içinde olan bazı mahallelere ait alanlara da hizmet götürülüyor. Öyle ki, hizmet götürülen bu alanların tapu kayıtları komşu ilçelerde bulunuyor. Yani vergi ve benzeri ödemeler o ilçelere yapılırken, yol ve benzeri hizmetleri Ünye Belediyesi gerçekleştiriyor. Bir başka benzeri durum ise idari sınırları Ünye Belediyesi’nde olmayan ancak tapu kayıtları Ünye’de olan mahallelerin belirli noktaları ile alakalı. Ünye Belediyesi bu bölgelere de aynı şekilde hizmet götürüyor.

Ortaya çıkan bu durum ile ilgili Ünye Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yazışmaları sürüyor.

Sonuç olarak bakıldığında 85 mahallesi ve 571 kilometrekarelik hizmet alanı bulunan Ünye Belediyesi sadece kendi idari sınırlarına değil, bu sınırların dışında bulunan alanlara da hizmet götürüyor.


06.12.2017 | Okunma Sayısı:1649