BAŞKAN ÇAMYAR, “İSTEMEZÜKÇÜLERE PABUÇ BIRAKMAYIZ”

Ünye Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısı bugün Ünye Belediyesi meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Meclis toplantısı öncesi gündemi değerlendiren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar kamuoyunda 15 Temmuz Demokrasi Meydanı projesi ile ilgili oluşturulmaya çalışılan kasıtlı algı ve yorumlara cevap verdi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “DÜNYA’NIN HİÇBİRYERİNDE MEYDANIN ORTASINDAN YOL GEÇMEZ”

İlk eleştirinin meydanın ortasından yol geçmesi talebiyle ilgili olduğunu kaydeden Ünye Belediye Başkanı Ahmet ÇAMYAR, “Dünyanın hiçbir yerinde meydanlar yollarla bölünmezler. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nın ortasından yol geçmesi ile ilgili bir talep var. Yine söylüyorum hiçbir meydan yol ile ikiye ayrılmaz. O bölgede Cumhuriyet meydanından daha güzel bir meydan inşa ediyoruz ve burayı Ünyeliler kullanacak. Biz burada meydanın etrafında mevcut 17 metre olan yolun genişliğini 7 metre daha çekmek sureti ile 25 metreye çıkardık. Ama burada ki temel amaç nedir? “Bağcıyı dövmek”. UNIPORT içinde benzer eleştiriler yapanlar eser ortaya çıkınca “Çok güzel oldu” diye övgü ile söz ediyorlar. Biz İstemezükçülere pabuç bırakmayız. Millet bize yüzde 58,5 ile görev tevdi etmiş ve benim şu anda genel anketlerim yüzde 7o’lerde. Vatandaşlarımız “Doğru yapıyorsun Başkanım” diyor. O yüzden 3-5 tane kişiye pabuç bırakacak değiliz. Amaç burada yol istemek değil. Kaldı ki alttan araçla karşıya geçebilecekleri giriş otoparkın içinden mevcut. Otoparkın ilk 15 dakikası ya da yarım saati ücretsiz olacak. Bu nedenle eğer karşıya meydanın ortasından geçmek isteyen olursa otoparkın içinden girip karşıya geçsin. Sorduğunuzda bunu da kabul etmeyen ve illa ki meydanın üstünden, yani tam ortasından araçla geçmek isteyen bazı kişiler var. Bunda art niyetten başka hiçbir şey yok” diye konuştu.

BAŞKAN ÇAMYAR, “İHALELERİMİZ KAMUYA AÇIK İHALELERDİR”

15 Temmuz Demokrasi Meydanı ihalesi ilgili ilgili bazı çevrelerini eleştirilerine de cevap veren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Belediye ihaleleri kamuya açık ihalelerdir. Canı isteyen her vatandaşımız EKAP’tan ihaleye girmek sureti ile şartnameyi indirebilir ve o şartnameyi taşıdığı müddetçe Türkiye’nin her yerinden ihaleye girebilir. Burada ihaleye giren 5 firmadan bir bölümü doğrudan veya dolaylı şekilde “Ünye Belediyesi neden otoparkı alıyor” biz alalım diyorlar. Ünye Belediyesinin Atatürk Parkında bulunan 130 araçlık otoparkından aylık geliri 30 bin lira. 15 Temmuz Demokrasi Meydanının altında bulunan kapalı otoparkımız ise 400 araçlık. Yani bu da Belediyemize ortalama aylık 70 ila 100 bin lira gelir getirmesi demek. Orada ki ortalama dükkân kira gelirleri ise aylık 5 bin lira seviyelerinde. Otoparktan elde edeceğimiz gelire göre bakıldığında ve dükkânla karşılaştırıldığında 12 ila 15 dükkân kirasına bedel geliyor. Ayrıca otopark hariç, üstte 3 dükkân sıfır kotunda, 4 dükkân üst kotta ve 2 dükkân da alt kotta olmak üzere toplamda 9 bağımsız bölüm belediyemize ait. İnşaat ihale oranımız ise yüzde 42’dir. Belediyemizin burada yılda 1 milyon liranın üzerinde gelir elde edecek” diye konuştu. 


05.12.2017 | Okunma Sayısı:1720