ÜNYE’DE 33 YILLIK TAPU SORUNU TARİHE KARIŞTI

Ünye’nin 3 mahallesinde 33 yıldan bu yana devam eden tapu problemi tarihe karıştı. Hukukçu kimliği ile sorunlara hızlı çözümler üreten Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, yıllardır problem yaşayan 204 vatandaşı tapuları ile buluşturdu.

Göreve gelirken Ünye’de çözülmeyen problem bırakmayacağız diyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, bu çerçevede çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Görev gelirken Bayramca mahallesinde yaşayan ve tapu problemler bulunan vatandaşlara söz veren Başkan Çamyar, sonrasında benzer şekilde Çamurlu ve Saraçlı mahallelerinde de aynı problemin yaşandığını gördü. 3 mahalle ile ilgili yoğun bir mesai harcayan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, gelinen süreç sonunda 33 yıldır halının altına süpürülen bu büyük sorunu da çözüme kavuşturmuş oldu.

Yapılan çalışmalar sonucunda Çamurlu mahallesinde 29, Saraçlı mahallesinde 52 ve Bayramca mahallesinde 123 vatandaş tapularına kavuştu ve kavuşuyor.

Yapılan çalışmalar hakkında bir açıklama yapan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Ünye’mizin her bir noktasına ilmik ilmik dokunmaya devam ediyoruz. Seçim döneminde ki vaatlerimizden bir tanesi olan Bayramca mahallemizde ki tapu sorununu çözmekle ilgili hemşerilerimize taahhütte bulunmuştuk. Ancak göreve geldiğimizde gördük ki sadece Bayramca mahallemizde değil, Çamurlu ve Saraçlı mahallelerimizde de benzeri tapu sorununun olduğunu gördük” dedi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “HİÇBİR PROBLEMİ HALININ ALTINA SÜPÜRMEDİK”

Görev süresi boyunca hiçbir problemi halının altına süpürmediklerini söyleyen Başkan Çamyar, “Bu zamana kadar hukukçu kimliğimizle önümüze çıkan her problemi ne olursa olsun çözme noktasında gayret sarf ettik. Ekibimizle birlikte Çamurlu mahallesinde 29 vatandaşımızın tapu sorununu çözüp, tapularını teslim ettik. Hayırlı olsun diliyorum. Yine Saraçlı mahallemizde 52 vatandaşımızın tapu sorunu var. Burada araziler hisseli olduğu için vatandaşlarımız tapularına kavuşamıyordu. 3194 sayılı kanunun 18 uygulaması olarak bildiğimiz uygulama ile işlemlerimizi başlatmıştık. Bu nedenle yaklaşık 6,5 dönümlük bir alanda kamulaştırma çalışması yapmamız gerekti. Bununda davasını açtık, değer tespitlerini bitirdik ve ödemelerini yaptık. Böylece Saraçlı mahallemizde ki 52 vatandaşımızın da tapu sorununu çözüme kavuşturmuş olduk. Yakın zamanda tapu dağıtımlarına başlamış olacağız” dedi.

1984 YILINDAN BU YANA VERİLEN SÖZLER BAŞKAN ÇAMYAR DÖNEMİNDE GERÇEK OLDU

1984 yılından bu yana her belediye başkan adayının meydanlarda verdiği bir söz olan tapu sözünün çözüme kavuşturulmasının kendilerine nasip olmasından duydukları mutluluğu dile getiren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Seçim öncesi Bayramca mahallemizde ki bir mitingimizde vatandaşlarımız tapu problemlerini iletmiş ve bizlerde bu sorunu çözeceğimize dair söz vermiştik. 38 dönüm alan içerisinde 123 vatandaşımız ve 173 bağımsız bölümden oluşan devasa bir tapu problemi bulunuyordu. Uzun uğraşlar sonucu yurtiçi ve yurtdışında bulunan 46 hissedardan hisseleri topladık. Şu anda 38 dönümlük bu alanın tapusu Ünye Belediyesinde. Geldiğimiz noktada biz bu vatandaşların imar durumlarını revizyona tabi tutmak ve 18 uygulaması ile çözmek suretiyle tapularına kavuşturmuş olacağız. Bu sırada 5 binlik ve binlik plan çalışması da bitmiş olacak. Böylece Bayramca mahallemizdeki hemşerilerimizin tapularını 2018 yılının Mart ayında hazır hale getirmiş olacağız” dedi.

Ünye sıradan bir şehir değil diyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Bu kadar güzel bir şehirde bu tarz problemlerin olmaması gerekiyordu. Biz hiçbir sorunu halının altına süpürmedik ve süpürmeyeceğiz. Hep çözüm üreten bir yaklaşım ortaya koyduk. Bu da vatandaşlarımızın memnuniyet oranlarına yansıyor. Ben şimdiden hayırlı olsun diliyorum” diye konuştu.  


01.12.2017 | Okunma Sayısı:1124