ÜNYE BELEDİYESİNDEN GERİ DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİ

Ünye Belediyesi Çöp olmayan atıkların geri dönüşümünü sağlamak amacıyla yapılan çalışmalara bir yenisini daha ekledi. 

Ünye Belediyesi organizasyonuyla pil, yağ, kağıt ve plastik gibi geri dönüştürülebilecek ya da doğaya karıştığında sağlığa zararlı olacak atıkların nasıl ve nerelerde toplanacağı konusunda Atatürk Sosyal Tesislerinde bir seminer düzenlendi.

Pilot Bölge Belirlenecek Seminerin açılışında konuşan Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Murat Ocak, ”Üst mahalle ve köylerimizde daha önce atıklar doğaya bırakılıyordu. Ancak son yıllarda kırsal mahallelere koyduğumuz çöp konteynırlarıyla çöplerin doğaya karışması önlenmiş oluyor. Biz çöpe olduğu kadar geri dönüşüme de önem veriyoruz. Belediye Başkanımız Ahmet Çamyar öncülüğünde bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Geri dönüşümün şehir çöplüğünde değil, evlerden başlaması gerektiği bilincinde bir çalışma başlatıyoruz. Belirleyeceğimiz pilot bölgelerde bu çalışmayı yürüttükten sonra tüm mahallelerimizde geri dönüşüm kutularıyla çöp olmayan atıkların çöpe gitmesini önleyeceğiz. Ünye’deki çöplerin yer altına alınmasıyla alakalı çalışma başlatmıştık. 3,5 yıllık sürede Ünye’nin şehir merkezinin yaklaşık %80’ine yer altı konteynırları yerleştirdik. Böylece hem hijyen açısından hem de görüntü açısından çöp biriktirme yerleri daha güzel görünmeye başladı. Şehir merkezinde yaklaşık 200’ün üzerinde bu konteynırlardan bulunmaktadır” diye konuştu.

Seminerde konuşan Yıldırım Bilgili atık yağların toplanması ve geri dönüşümü konusunda, Diyem Özer atık pillerin toplanması ve geri dönüşümü konusunda, Ayhan Gürcü elektronik atıkların toplanması ve geri dönüşümü konusunda ve Murat Araç ise geri dönüşümün önemi konusunda katılanları bilgilendirdi.

Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen programa Ünye Belediye Başkan Vekili Zekai Baş, Başkan Yardımcısı Murat Ocak ile ilgili kurum temsilcileri, öğretmenler, camilerdeki din görevlileri ve muhtarlar katıldı.


01.11.2017 | Okunma Sayısı:1158