ÜNYE’DE BİRÇOK ALANDA YATIRIM PROGRAMLARI DEVAM EDİYOR

Ünye Belediyesi Ekim ayı Belediye Meclisi 2.oturumu gerçekleştirildi.

Meclis toplantısında konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, ilçede planlanan yatırımlar hakkında bilgiler verdi. 

FEVZİ ÇAKMAK MAHALLESİNE YENİ ÖĞRETMENEVİ

Ünye’de mevcut öğretmenevinin ihtiyacı karşılamaktan uzak olduğunu dile getiren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Fevzi Çakmak mahallesine yeni bir öğretmenevi yapılmasının gündemde olduğunu belirtti. Başkan Çamyar, “Fevzi Çakmak İlköğretim okulunun yanında Kız Meslek Lisesi yapılıyor. Denize bakan tarafında anaokulu yapılması ile ilgili Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bir talebi vardı. Geçtiğimiz günlerde Vali Yardımcımız ve Ünye Kaymakamımızla alanı gezerken buranın konum itibariyle çok güzel bir alan olduğunu ve alt katının Anaokulu, üst katlarının ise Öğretmenevi olarak yapılabileceği fikri ortaya çıktı. Böylelikle merkezde cephesi 7 metre gibi dar olan Öğretmenevinin daha ferah ve daha büyük, yine otogara da yakınlığı münasebetiyle içerisinde sosyal tesis imkânlarının olduğu bir öğretmenevi yapılması ilçemiz için güzel bir yatırım olacak. Milli Eğitim Bakanlığı bu yıla kadar öğretmenevi yatırım kararı almıştı. Ancak bu yıl yeniden arsa temini olursa öğretmenevi yapılacağı ile ilgili bir dönüş oldu. Bu çerçevede içerisinde hem anaokulu, hem de sosyal tesisi olan bir öğretmenevi yapılması ile ilgili fikir birliğine varıldı” diye konuştu.

TABAKHANE VE CÜRİ DERESİNE 2 ADET YENİ KÖPRÜ YAPILACAK

Ünye’de ıslah çalışmaları bitirilen ve devam eden Tabakhane ve Cüri dereleri üzerinde köprü ihtiyacı doğduğunu dile getiren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, konu ile ilgili görüşmelerin yapıldığını kaydetti. Başkan Çamyar, “Tabakhane Deresinde ıslah çalışmaları devam ediyor. Bir taraftan Bayramca mahallemize Gençlik merkezi inşa edildi. Gençlik Merkezinin açılışı ile beraber faal hale gelebilmesi için İmam Hatip Lisesinin önünden karşı tarafa bir köprü planlamamız gerekiyordu. Onu Devlet Su İşler Bölge Müdürlüğümüzle görüştük. Geçtiğimiz haftalarda Orman ve Su İşler Bakanımız Veysel Eroğlu’nun Ordu ziyaretinde ilgili talebi dosya olarak iletmiştim. Bu yatırıma DSİ sıcak bakıyor. Planlayıp yatırım programına teklif edeceklerini ifade ettiler. Çünkü ıslah çalışması yapılan yerlerde köprü yapılmasına sıcak bakılıyor. Killik bölgesinde Cüri deresinin ıslah çalışması ile beraber derenin iki tarafı birbirinden ayrılmış oldu. Fındık bahçeleri bir tarafta kalırken vatandaşlarımız evleri de diğer tarafta kaldı. Geçişler önceden dere içinden yapılıyordu, ancak ıslah ile birlikte duvarların yapılması ile birlikte geçiş mümkün olmuyor. Onunla ilgili de bir köprü talebimizi ilettik. DSİ Bölge müdürlüğü de yapılmasının mümkün olduğunu bildirdi” dedi.

ÜNYE DEVLET HASTANESİ ÖNÜNE BAT-ÇIK YAPILACAK

Ünye Devlet hastanesinin yoğun bir hasta ve araç trafiği yaşadığını ve bu bölgede sinyalizasyon yerine trafiğin akışının kesilmeden devam etmesi için bir çalışma yapılacağını belirten Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “ Devlet Hastanesinin önüne yapılacak olan yolun bat-çık şekliyle anayolun altına alınması talebimizi Karayolları Bölge Müdürlüğümüze daha önce iletmiştik. O alanda ölçümler tamamlanıp, proje çalışmasına başlanıldı. Proje çalışmasının tamamlanmasının ardından ihaleye çıkılacak” diye konuştu.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İÇİN KAVŞAK ÇALIŞMASI YAPILACAK

Çalışmaları devam eden Ünye Organize Sanayi Bölgesine giriş ve çıkışlar için kavşak yapılması için daha önceden bir çalışma başlattıklarını belirten Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “

Organize sanayinin Cüri bölgesinde Yunus Emre tünelinin girişine bir kavşak yapılması ile ilgili talebimiz vardı. Orada da ölçüm çalışmaları devam ediyor ve ardından proje aşamasına geçilecek” dedi.

TABAKHANE DERESİ KENARINDA KAMULAŞTIRMA İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Islah ve rekreasyon çalışmaları devam eden Tabakhane deresi ile ilgili de konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar,  “Tabakhanenin kenarında ki kamulaştırma çalışmaları ile ilgili Karayolları tarafından vatandaşlarımıza tebligatlar yapıldı ve Bölge Müdürlüğüne davet edilerek zaman zaman görüşlerinin alındığı bilgisi verildi. Ancak bütçe yapısı itibariyle biraz gecikme yaşanacak gibi görünüyor. Karayollarının Bölge Müdürlüğü kapsamı içerisinde 2017 yılı içinde harcaması gereken rakam 1,2 milyar lira iken, şu an itibariyle bütçenin aşılarak 1,5 milyar liraya ulaştığı bilgisi verildi. Ordu ciddi anlamda karayolu ağının illerden bir tanesi” diye konuştu.

ÜNYE- AKKUŞ YOLU PROJESİ HAZİRAN 2018’DE BİTİRİLEREK YATIRIM PROGRAMINA ALINACAK

Ünye’nin İç Anadolu ile bağlantısının gerçekleştiren Ünye- Akkuş yolu ile ilgili çalışmalarda gelinen son durum hakkında da bilgi veren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar,  “Ünye-Akkuş’un mevcut yolunun iyileştirme çalışması ile ilgili 2018 yılı yatırım programına teklifi ve diğer bölünmüş yol çalışması ile ilgili yol projesinin bitirildiğini ve projenin sanat yapılara bölümüne gelindiği bilgisini aldık. Toplamda 65 kilometrelik projede 7 tünel ve 22 adet viyadük ve köprü bulunuyor. Proje aynı zamanda uygulama projesi ile birlikte yapılıyor ve böylece ihaleye hazır hale getiriliyor. Gecikme de bu nedenle yaşanıyor. 2018 yılının Haziran ayında bitirilerek yatırım programına alınması konusunda çalışma başlatılacak” dedi.


06.10.2017 | Okunma Sayısı:799