ÜNYE’DE TARİH YENİDEN CANLANDI

Ünye’nin en önemli tarihi kimliklerinden biri olan ve Kültür Yolu projesi kapsamında restorasyonu tamamlanan Orta Çarşı’nın açılışı gerçekleştirildi. 

4 Arasta 1 Orta Çarşı uygulaması kapsamında 32 binanın restorasyonu ile gerçekleştirilen uygulama sonrası yapılan açılışa çok sayıda kişi katıldı.

Açılışta konuşan Doğru Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Onur Adıyaman yaptığı konuşmada “Bölgemizin girişi kapısı olan Ünye’nin özellikle turistik anlamda tarihini ve kültürünü ön plana çıkaracak ve yeni bir turizm destinasyonu olarak burayı ortaya çıkaracak faaliyetlere destek vermek bizleri mutlu ediyor. Bu proje Ünye Belediye Başkanı Sn; Ahmet Çamyar’ın Kültür yolu projesinin bir parçası. Özellikle eski yapıların restorasyonu ve geçmişle gelecek arasında bir bağ kurulması bizim en önemli isteğimizdir. Bu projenin de bu çabaya katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “BU PROJE KÜLTÜR YOLU PROJEMİZİN ÖNEMLİ BİR PARÇASIYDI”

Açılışta konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ise 4 Aratsa 1 Orta çarşı projesinin Kültür Yolu projesinin bir parçası olduğunu kaydetti. Başkan Çamyar, “32 binanın dış cephe giydirmesi gerçekleştirildi. 500 bin lira gibi bir rakam Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansından alınmak üzere ve 418 bin liralık kısmı da Ünye Belediyesinden karşılanmak suretiyle yaklaşık 1 milyon liralık bir harcamayı gerçekleştirmiş olduk. Buranın hemen devamında Bakırcılar Arastası çalışması anlamında Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn; Enver Yılmaz tarafından uygulandı ve kendilerine teşekkür ediyoruz. Yine bu bölgenin üst tarafı Kadılar Yokuşu. Orada da Sokak Sağlıklaştırma çalışmamızı Kültür Bakanlığı desteği ile gerçekleştiriyoruz. Böylece Kültür yolu projemiz etap etap devam ediyor. Müze Ev, Belediye Konukevi, Yalı Kilisesi restorasyonu, Saray Hamamı restorasyonu olmak üzere bu güzergâhın tamamında dış cephe çalışması ve sokak sağlıklaştırması bundan sonra adım adım devam edecek” dedi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “KÜLTÜR YOLU PROJESİ İLE ŞEHİR ANLAM KAZANACAK”

Şehirlerin toplumun tarihini ve kültürünü yansıttığını belirten Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar,  “Ünye’nin tarihine baktığımızda Taşlara yontulan, mermere dokunan, yüzeye işlenen sanatların yüzyıllar arasında serbestçe dolaşan bir hafızaya bekçilik ettiğini görmekteyiz. Güzel şehirleri süslü taşlar değil, hayal gücü yüksek, ufku geniş, iradesi sağlam insanlar inşa edebilir. Onun için biz başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn; Enver Yılmaz ile beraber Ordu’yu, kentin diğer ilçelerini, biz özelinde ise Ünye’yi yeniden inşa etmek adına gayret ve çaba içerisindeyiz.  DOKA Genel sekreterimizle beraber Kültür Yolunu gezdik. Ne manaya geldiğini gördük. Bu proje 3 etaptan oluşuyor. Bir tarafından Ünye Kalesi, diğer tarafında Ayanikola var. Bunları da hayata geçirdiğimizde Ünye’miz bir anlam ifade edecek. O zaman bir tanıtım faaliyetine girme noktasında altyapı çalışmasını tamamlamış olacağız. Bunları tamamlayacak olan etaplardan bir tanesi de 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ve onun yanına inşa edeceğimiz Kültür Merkezi olacak. Çünkü, bir taraftan sineması olan, bir taraftan kültürel faaliyetlerin icra edildiği bir mekanı da ilçemize kazandırmış olacağız. Tüm bu çalışmaları göz önünde bulundurduğumuzda Ünye’miz gerçekten çok güzel bir şehir haline gelecek” diye konuştu.

BAŞKAN ÇAMYAR, “2017 ve 2018 AÇILIŞLAR YILI OLACAK”

Yaklaşık 3,5 yıldır sürdürülen çalışmaların ortaya çıkmaya başladığını kaydeden Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Bugün Fevzi Çakmak Sosyal Tesisleri ve Orta Çarşının açılışını gerçekleştirdik. Sırada Saray Hamamı, UNIPORT Alışveriş Merkezi, Tabakhane Deresi ve 15 Temmuz Demokrasi Meydanı açılışları var. Kentimiz değişiyor ve dönüşüyor. Bu kenti biz 21.yüzyıla yakışan bir şekilde inşa etmenin gayreti ve çabası içerisindeyiz ve devam edeceğiz” dedi.

BAŞKAN YILMAZ, “BAŞKAN ÇAMYAR’I KUTLUYORUM”

Açılış programında konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise sözlerine Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ı böyle bir projeyi hayata geçirdiği için kutlayarak başladı. Başkan Yılmaz yaptığı konuşmada, “bizlerde Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak sahil bandında bulunan 186 binanın dış cephe giydirme işlemlerine başladık. Proje 2018 yılının Mayıs ayı gibi bitirilecek. Şehrin altyapısına yönelik de çok ciddi çalışmalarımız var. Büyükşehir olmadan önce Ünye’ye 1 kilometre bile asfalt dökülmemişken, geçen yıl ve bu yıl ki planlamamız 120 km civarında. Bu çalışmalarda altyapı bu işin merkezidir. Ancak Ünye doğalgaz çalışmaları nedeniyle istese de hızlı olamayacak. Bu nedenle asfalt çalışmaları doğalgaz altyapı çalışmaları ile eş zamanlı yürütülmek zorunda kalıyor. Ancak sıcak asfaltı gördüğünüz zaman bilin ki o yolda doğalgaz, elektrik, su ve Telekom altyapısı tamamlanmıştır” dedi.

BAŞKAN YILMAZ ,”NİKSAR CADDESİNDE DÜZENLEME YAPACAĞIZ”

Niksar caddesinde artan araç trafiğine bağlı olarak düzenleme ihtiyacının ortaya çıktığını kaydeden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Alışveriş merkezinin yapılması ile birlikte araç sayısında ki artışla burada bir düzenleme gerekli hale geldi. Çalışma yakın zamanda başlayacak ve bir hafta on gün içerisinde bitirilecek” dedi.

AYANİKOLA İLE İLGİLİ TEKNİK ALTYAPI TAMAMLANDI

Ayanikola ile ilgili de ilgili imzaların atıldığını kaydeden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Dün Ordu Valiliğimize teslim ettik ve projeyi Kültür ve Turizm Bakanlığına devrettik. Projenin maliyet hesabı belli oldu. Teknik süreç tamamen bitirildi, bundan sonra işin yatırım programı kaldı” dedi.

BAŞKAN YILMAZ “ÜNYE 1957 SPOR’U KUTLUYORUM”

Ünye’nin modern kent kimliği anlamında gelişen bir ivme yakaladığını ve bunun spor alanında da devam ettiğini söyleyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Ünye 1957 Spor’u kutluyorum. Hem 2 maçta almış olduğu 4 puan, Ünye 1957 Spor adı altında hukuki süreci doğru bir hamleyle getirdikleri nokta itibariyle ve borçsuz bir takım oluşturmaları sebebiyle bu teknik hamleleri nedeniyle de Ünye Belediyesini ayrıca kutluyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Orta Çarşı esnaflarına plaketleri takdim edildi. 


04.10.2017 | Okunma Sayısı:1150