CANLAR MUHARREM AYI İFTARINDA BULUŞTU

Muharrem ayı iftar programında Ünye’de alevi vatandaşlar iftar yemeğinde bir araya geldi.

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen ve bu yıl ikincisi Atatürk Parkı sosyal tesislerinde düzenlenen iftar programı Ünye Belediyesi ve Ünye Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından organize edildi.

Hz.Muhammed’in (S.A.V) torunu Hz.Hüseyin’in (R.A) şehit edilişinin 1378.yıldönümü nedeniyle düzenlenen iftar programına Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, siyasi parti temsilcileri, Oda Başkanları ve temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İftar programında konuşan Ünye Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yüksel Beşli, iftar programını düzenleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’a teşekkür etti. Beşli Yaptığı konuşmada, “Tuttuğumuz oruç ve çektiğimiz yas, Kerbela’da şehit olan İmam Hüseyin’in yasıdır” dedi

Programda konuşan Alevi dedesi Emrah Çolak ise organizasyondan dolayı Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’a teşekkür ederken, Ünye Kent merkezinde bir Cemevi talebinde bulunduklarını söyledi. Çolak, “Karadeniz’in en güzel kenti olan Ünye’ye bir Cemevi’nin yakışacağını kaydetti.

BAŞKAN ÇAMYAR, “CEMEVLERİ İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ TALEBİ YERİNE GETİRDİK VE GETİRİYORUZ”

İftar programında konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ise göreve geldikleri ilk günden bu yana Alevi vatandaşlarımız da dâhil olmak üzere toplumun her kesiminden gelen talepleri eksik yerine getirmeye çalıştıklarını belirtti. Başkan Çamyar, “Başta Sahilköy’deki, Kocuklu’daki ve Yeşilkent’teki Cemevimiz olmak üzere, hem bahçe düzenlemesi hem iç dizaynı ile ilgili hangi talepte bulunduysanız yerine getirme gayreti içinde olduk ve bundan sonra da gerekli yardımlarda bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

Dernek Başkanı Beşli ve Alevi Dedesi Çolak’ın kent merkezinde bir Cemevi talebini değerlendiren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Bununla ilgili öncelikle bir yer temini yapmak gerekiyor. Kendilerinin bununla tasarladıkları bir yer varsa, bir plan çalışması içerisinde uygulamasına bakarız. Biz 25 binlik ve üzerinden imar geçmemiş planı çalışırken, okullarımız ve camilerimizle ilgili yapılaşmamış alanlarda yerler ayırıyoruz. Aynı şekilde Cemevi ile ilgili de gerekli hassasiyeti gösteririz” diye konuştu.

KAYMAKAM GÜNEY, “KEŞKE HZ.HÜSEYİN GİBİ YAŞAYABİLSEK”

Programda konuşan Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ise bu ve benzeri yasları yaşamamak dileğiyle sözlerine başladı. Kaymakam Güney, “Bizler Alevi vatandaşlarımızın Cemevine gitmesinden, Hz.Ali’yi, Hz.Hasan ve Hz.Hüseyin’i yeterince tanımasından korkmayız. Tam aksine bizlerin korkusu Alevi vatandaşlarımızın Cemevine gitmemesidir. Bizlerin korkusu Alevi vatandaşlarımızın Hz.Ali’yi, Hz.Hasan ve Hz.Hüseyin’i yeterince tanımamasıdır. Biz biliriz ki insan birini ne kadar çok tanırsa ve severse onun gibi yaşar ve davranır. Keşke biz Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin gibi yaşayabilsek ve O’nların bir tırnağı olabilsek” dedi.

Konuşmaların ardından iftar ve yas programı Kerbela olayını anlatan ilahi tarzı dinleti ile devam etti.


02.10.2017 | Okunma Sayısı:1324